Маркетинг – це не продаж і не просування. Точніше, не тільки це. Продажі, просування, визначення цільової аудиторії – складові маркетингу. Саме поняття носить більш глибокий сенс.
Візьмемо визначення з Вікіпедії: «Маркетинг – організаційна функція і сукупність процесів створення, просування і надання продукту або послуги покупцям і управління взаємовідносинами з ними з вигодою для організації».
***
Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua
***
А ось як визначає це поняття Всесвітня маркетингова асоціація: «Маркетинг – суть філософії бізнесу, який спрямовує процес задоволення потреб через транзакції, вигідні для всіх сторін».
Простими словами маркетинг – це пошук покупців для продукту з метою отримання прибутку і подальшого масштабування.
Маркетинг тримається на чотирьох «китах»:
Товар – то, що ви продаєте. У малому бізнесі їх існує 2 види: фізичний товар – одяг, прикраси, іграшки та експертний товар – вебінари, курси, марафони, консультації.
Ціна – вартість продукту. Ви будуєте її з урахуванням аналізу ринку і конкурентів. Для чого? Щоб розуміти цінової розбіг і встановити конкурентну вартість.
Наприклад: якщо середня ціна піжами – 3-4 тисячі рублів, за 10 тисяч її навряд чи куплять. Звичайно, якщо немає явної переваги перед конкурентами.
Просування – реклама вашого товару. Сюди ж входить аналіз цільової аудиторії і визначення аватарів бізнесу. Так ви складете грамотні рекламні макети і не будете витрачати бюджет даремно.
Розміщення товару на ринку – вид продажу (оффлайн і онлайн), постачальники, канали збуту, транспортування і партнери.
Ці завдання підходять будь-якому бізнесу: як експерту, який розвиває власний бренд, так і компанії Макдоналдс. Вони будуть відрізнятися тільки масштабом.
Наприклад: ви займаєтеся розбором акаунтів в Instagram. Якби ви не знали свою аудиторію, то запускали б рекламу на «зразкових» людей. У підсумку даремно витрачали б гроші і час.
А коли ви чітко знаєте, що розбір підходить початківцям фрілансерам і підприємцям, то продаєте конкретним людям і залучаєте потрібних клієнтів.
Наприклад: беремо ті ж консультації по розбору Instagram. Людина купує їх, щоб зрозуміти, в чому слабкі місця аккаунта, і як можна їх поліпшити, щоб залучити клієнтів.
Якби ви запускали бізнес без маркетингового аналізу, то не знали б причину, по якій клієнт купив вашу консультацію. У підсумку продали б її людині, якій це нецікаво.
Наприклад: ви відкрили інтернет-магазин одягу. Клієнтів поки немає, тому потрібно їх залучати. З урахуванням двох попередніх пунктів – визначення цільової аудиторії та її потреб ви знаєте, кого вам потрібно залучити, щоб продати товар. Наприклад: жінки 25-45 років.
Наприклад: ви – коуч. У процесі спілкування з аудиторією ви можете взяти зворотний зв’язок – запитати, що потрібно поліпшити або додати в розбори. Як підсумок – продажів стає більше, тому що ви удосконалюєте продукт.
Без маркетингу цього пункту не було – ви б сліпо проводили консультації без виявлення слабких місць. Як результат – клієнт пішов до конкурента.
Наприклад: ви вирішили продавати м’які іграшки і відкрили магазин. Розробляєте образ бренду: логотип, назву, дизайн, фірмові кольори. Робите так, щоб вони не збігалися з конкурентами і залучали потрібну цільову аудиторію.
Без маркетингового аналізу ви б створили логотип, який вже є на ринку. Чому? Тому що не аналізували нішу і не знаєте, як позиціонують себе конкуренти.
Наприклад: ви працюєте копірайтером і ведете блог в Instagram. Замість того, щоб гадати, чи подобаються ваші тексти людям, ви можете влаштувати опитування в Сторіс і зібрати зворотний зв’язок.
Інший варіант: створити анкету в Google-формі і попросити передплатників заповнити її. Натомість дати безкоштовний продукт або знижку.
Розповім просту і зрозумілу схему, яка допоможе уникнути зайвих витрат і заощадить ваш час:
Критерії вибору:
Критерії аналізу будуть відрізнятися в залежності від ніші, але давайте розберемо основні:
Аналіз зручно проводити в таблиці Excel – так ви наочно побачите сильні і слабкі сторони конкурентів і зможете виділитися поміж них.
Пропишіть 4-5 портретів. У кожного будуть свої болі, запити, бажання і цілі покупки. Тому для кожного аватара потрібно складати окремі пропозиції і рекламні креативи.
Щоб це зробити, дайте відповідь на питання: у чому особливість мого продукту? Що роблю я, чого не роблять інші? Як я можу виділитися серед конкурентів?
Мінімальний життєздатний продукт. Так ви протестуєте реакцію аудиторії без вкладень.
Необхідно для того, щоб розуміти, який прибуток ви отримаєте з продажу однієї одиниці товару.
Без UNIT-економіки неможливо зрозуміти, принесе бізнес прибуток чи ні.
Як прорахувати UNIT-економіку: відняти з ціни товару собівартість і всі витрати – на рекламу, транспортування і доставку. Якщо підсумкова цифра більше собівартості товару – ви в плюсі. Якщо менше – ваш бізнес збитковий.
Ввести додаткові продукти, які ви будете продавати в комплекті з основним. А ще залишити «стежку повернення» – причини, за якими клієнт повернеться до вас знову.
Тестируйте різні рекламні канали: соціальні мережі, таргетовану і контекстну рекламу, рекламу у блогерів, вивіски, банери, листівки, сарафанне радіо.
Збирайте відгуки, коментарі та скарги клієнтів. Покращуйте продукт на основі цієї інформації – так бізнес буде рости.
Як тільки ви розумієте, що бізнес стабільно приносить прибуток – масштабуйте його. Якщо працюєте онлайн – створюйте команду і делегуйте рутинні завдання. Якщо оффлайн – відкривайте нові філії.
Маркетинг – фундамент, без якого будь-який бізнес розвалиться, як картковий будиночок. Пам’ятайте про це і обов’язково прораховують маркетингову стратегію перед запуском.
Удачі вашому бізнесу 🙂
***
Дізнатися більше про секрети успішного маркетингу можна на нашому каналі в Telegram – Secretmarketingua
***
Джерело: rusability.ru