Influence Marketing (маркетинг впливу, від англійського «influence» – вплив) – просування продуктів або послуг через інфлюенсеров або лідерів думок. Інфлюенсер – це не тільки знаменитість, а ще блогер, експерт у своїй справі, який веде соцмережі, відома людина в певній сфері. Необов’язково мати мільйон передплатників, щоб стати інфлюенсером. Ефективність маркетингу впливу не залежить від кількості передплатників, важлива залученість аудиторії в контент інфлюенсера. Зараз невеликим блогерам c аудиторією до 3 тисяч передплатників довіряють навіть більше великих, тому що вони ведуть камерні блоги, де «всі свої».
За розміром аудиторії інфлюенсеров ділять на кілька груп:
Відмінність інфлюенс маркетингу від прямої реклами в нативному. Просування продукту не виглядає, як реклама. Блогер – це один для передплатників, який просто рекомендує те, що подобається йому: продукти, місця, розваги. Реклама стає частиною контенту, і аудиторія сприймає її лояльно. Інфлюенсер добре знає свою аудиторію: які теми і контент подобається передплатникам, тому його аккаунт – це готовий канал комунікації і SMM-просування.
Навіть при перенасиченості ринку блогерами, індустрія не збавляє обертів. За останні 5 років запит «блогер» в пошукових системах залишається в топі.
Зростання кількості запитів «блогер» по Google Trends
Пряма рекомендація – заклик перейти по посиланню або зробити цільове дію.
Огляди – докладний опис вашого продукту або декількох разом з вашим, щоб додати нативного.
Продакт-плейсмент – прийом нативного згадки бренду в кадрі, який блогери взяли з кіно. Згадайте, яку марку кросівок носив Марті Макфлай, герой з «Назад в майбутнє», у другій частині трилогії? Вірно, це були Nike!
Продакт-плейсмент бренду на прикладі проекту «Всередині Лапенко»
Розпакування – формат, коли інфлюенсер отримує від вас продукт на тест і з першого ж моменту розповідає про нього.
Брендування профілю або рубрики – кампанія, коли інфлюенсер стає обличчям бренду, наприклад, на час конкурсу або марафону.
Кампанія Adidas в акаунті актриси Ірини Горбачової
Giveaway (Ґева) – конкурси в Instagram з умовою підписатися на всіх спонсорів.
Спецпроекти – особливі компанії, коли контент для бренду повністю створює блогер.
Просування через лідерів думок – це теж маркетинг в соціальних мережах, а правильний маркетинг не існує без стратегії. Не можна просто вибрати найпопулярнішого блогера і запропонувати йому вас рекламувати. Навіть у мільйонника віддача виявиться мінімальною, якщо його аудиторія вам не підходить. Щоб почати SMM-просування через інфлюенсеров, знайдіть правильних лідерів думок з відповідною тематикою, визначте бюджет і цілі вашої кампанії.
Знайти блогера з відповідною аудиторією просто, якщо ви працюєте, наприклад, з б’юті тематикою. Для складних технічних продуктів на пошуки доведеться витратити більше часу.
Три способи знайти інфлюенсера у вашій сфері:
Плюс співпраці з інфлюенсерамі – можливість працювати за бартером. Зазвичай на такі умови погоджуються мікроінфлюенсери з невеликою кількістю передплатників.
Не всі блогери по-справжньому популярні. Насправді їхня аудиторія може виявитися несправжнім.
SMM-просування – це ще й «темні» методи, які створюють видимість успішності і вводять в оману рекламодавців: передплатники-боти, накрутка лайків, замовні коментарі. Самі платформи борються з накрутками, але не завжди ефективно, тому перед співпрацею інфлюенсера варто перевірити самостійно.
Коли передплатників 10 тисяч, а під постом всього 20 лайків – це викликає підозру. Можливо, в акаунті «мертві душі» у вигляді спамерських пошукових роботів. Багато незмістовними коментарів: «хороший пост», «клас», просто емодзі – теж ознаки накрутки. Перевірити чистоту аккаунта можна за допомогою сервісів: Panda Rank, LiveDune, Hype Auditor, FakeLikeInfo та інших.
Нормальний показник залученості – 8-10%. Коли показник нижче, то передплатникам не цікавий контент, при більшому відсотку вже можна підозрювати накрутку. Виняток – пікові ситуативні моменти зростання популярності.
Наприклад, до участі італійської групи Måneskin в «Євробаченні 2021» під постами в їх акаунті було не більше 3 тисяч коментарів. Під час конкурсу кількість збільшилася до 5-10 тисяч, а під публікацією з переможною нагородою передплатники залишили рекордні 27 тисяч коментарів.
Інфлюенсери – непрофесійні рекламодавці, багато хто навіть не завжди розуміють, що таке SMM. У більшості випадків їх контент просто сподобався аудиторії і з’явився в потрібний час. Робити рекламу добре вміють не всі. Що може піти не так?
Успішність свого контенту у інфлюенсера – не гарантія гарної реклами вашого бренду. Перед пропозицією знайдіть попередніх рекламодавців і попросіть у них відгуки про роботу з блогером, подивіться іншу рекламу блогера. Вас влаштовує її якість?
Як уникнути помилок? Ставте зрозуміле ТЗ і домовтеся про узгодження реклами перед публікацією, дайте додаткові матеріали і приклади. Але не варто писати докладний і строгий сценарій. Аудиторія блогера підписувалася на його контент, і просування по сценарієм буде виділятися і виглядати неприродно.
У країнах СНГ інститут репутації тільки зароджується, тому інфлюенсери не завжди продумують свої дії і вчинки в публічному просторі. Є ризик, що особа вашого бренду зробить дурість.
Так Audi розірвали рекламний контракт з Ксенією Собчак. Причина – расистський пост в Instagram з піснею «Убили негра» під час акції Black Lives Matter. Насправді пост був жартом і завданням для Ксенії в рамках Youtube-шоу Comment Out, але аудиторія і рекламодавці гумор не оцінили. Audi порахували неприпустимим таку поведінку для особи марки.
Не кожен інфлюенсер погодиться рекламувати вас по бартеру і в підсумку запросить суму понад вашого бюджету. В такому випадку запропонуйте бартер плюс оплату або відсоток з продажів. І головне – не переоцінюйте інфлюенсера. Дорого – не завжди добре. Кілька мікроінфлюенсеров, з якими ви попрацюєте за бартером, принесуть, можливо, більший результат, ніж реклама у Дудя.
Одна рекламна інтеграція з великим блогером матиме короткостроковий ефект – подивилися і забули. З кількома блогерами можна тестувати різні формати реклами та створити ефект присутності вашого бренду всюди, як зробила, наприклад, компанія RICHE в Instagram.
Рекламна кампанія бренду RICHE в Instagram
Скільки коштує реклама у інфлюенсера в соцмережі?
Але будь-який поділ умовно, і реальний прайс може відрізнятися від загальних правил.
Просування – це процес, який завжди повинен починатися з цілей. Навіщо вам інфлюенсери? Яку віддачу ви від них чекаєте?
Можливі варіанти цілей маркетингу впливу:
Оцінка ефективності маркетингу впливу залежить від вашої мети.
Як оцінити продажу:
Як відстежувати результат по іншим цілям:
Приклад провальної кампанії – рекламний кліп репера Тіматі «Москва» перед виборами в міську думу, який багато хто вважав агітаційним. Ролик набрав рекордний мільйон дізлайков, і автор видалив кліп зі свого каналу.
Influencer Marketing – ефективний інструмент для бренду, але не заміна контент-маркетингу і не чарівна таблетка для просування. Блогер не дає гарантії результату і може стати некерованим – зробити рекламу не на вашу ТЗ, нашкодити репутації компанії. Тому важлива підготовка: стратегія з детальним дослідженням статистики та репутації інфлюенсера, якому ви довіряєте стати обличчям вашого бренду на час кампанії.
Джерело: rusability.ru