Цементні заводи потрібно включити до переліку пріоритетних підприємств при розподілі електроенергії, щоб забезпечити наявність якісного матеріалу для відновлення країни. Про це заявили в асоціації “Укрцемент” агентству “Інтерфакс-Україна”.
“Енергетична криза змушує компанії зупиняти не тільки печі для випалу клінкеру, а й млинів для помелу цементу. Це ставить під загрозу наявність та доступність на вітчизняному ринку якісного заводського цементу власного виробництва“, – наголосили в асоціації.
Виробники вказують, що цемент потрібний для відновлення зруйнованої інфраструктури та житла. Тому важливо забезпечити стабільну роботу цементних заводів.
Минулого року виробництво цементу становило близько 50% від показника 2021-го. При цьому внутрішнє споживання було на рівні 30-35% від попереднього року.
До того ж у 2022 році через воєнні дії постраждав один із цементних заводів ПрАТ “Балцем”. Проте решта вісім підприємств готові до відновлення виробництва у повному обсязі. На кінець 2021 року потенціал виробників цементу становив близько 13 млн тонн продукції, зазначили в асоціації.
Наразі виробництво можна збільшити на 1,2-1,5 млн тонн. Для цього необхідні помірні інвестиції, які можна стимулювати пільговим кредитуванням, вважають в “Укрцементі”.
“Рік фактичного простою вимив не тільки обігові кошти, а й усі можливі фінансові резерви підприємств. А на відновлення виробництва в повному обсязі, на модернізацію та ремонт пошкодженого або зруйнованого обладнання потрібні кошти. Тому забезпечення з боку держави пільгового кредитування для відновлення та розширення виробництва буде вкрай важливим та необхідним“, – наголосили в асоціації.