В Україні вже зараз необхідно створити реєстр та систему контролю за вирощуванням ГМ-культур, щоб чітко володіти інформацією щодо обсягів та площ їх виробництва. Найбільше це стосується сої.
Про це заявив перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький в ході круглого столу, присвячему обговоренню проєкту Закону «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки» (№5839).
«Слід чітко зрозуміти переваги продукції без ГМО на світовому ринку. Зокрема, це стосується вирощування генетично модифікованої кукурудзи. Позиція Мінагрополітики — не дозволяти її вирощування та будь-який обіг на території України. Що стосується цукрового бурякута ріпаку (в Україні за інформацією учасників ринку все ж таки є досвід культивування цих ГМ-культур), то наша пропозиція — відтермінувати заборону їх вирощування мінімум на вісім років: три — до старту закону, а потім ще п’ять перехідних років», — цитує його слова пресслужба міністерства.
Мінагрополітики спільно з представниками ЄС, народними депутатами та стейкхолдерами доопрацювали законопроєкт, врахувавши більшість зауважень і застережень, запевнив Тарас Висоцький.
«Фактично наша країна зробила вибір і чітко прямує у напрямку ЄС. Тому всі зміни та реформи відбуваються також у цьому ключі. І аграрний сектор працюватиме за встановленими в ЄС правилами. Звісно, буде певний час для їх впровадження, діятимуть перехідні положення, можливо, інші аспекти. Щодо ГМО, то це питання біологічної безпеки, і жодних компромісів тут не буде. І всі питання в цій сфері необхідно врегулювати до моменту вступу України до ЄС», — наголосив перший заступник міністра.
Головною метою законопроєкту є виконання зобов’язань України за Угодою про асоціацію між Україною і їхніми державами-членами. Водночас, він проводить комплексний перегляд існуючого регулювання у сфері ГМО, зокрема в частині державного контролю за обігом ГМО, імплементувавши в законодавство України європейські правила регулювання сфери ГМО. Також законопроєкт сприятиме детінізації ринку обігу ГМО та створенню зрозумілих і прозорих правил для ведення бізнесу, пов’язаного з генетично модифікованими організмами, додали у міністерстві.
Представники аграрних громадських організацій та асоціацій підтримали запропонований законопроєкт.