До кінця поточного року обсяг офісних площ, які займають IT-компанії, може скоротитися на 10-15%. Про це повідомив керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтин Олійник агентству “Інтерфакс-Україна”.
За його словами, після 2008 року IT-компанії були найактивнішими орендарями у столиці. У середньому вони займали понад 45% площ, а окремих бізнес-центрах – всі 100%.
“Однак зараз ми бачимо зворотну тенденцію – різке скорочення кількості співробітників і, як наслідок, необхідних просторів. До кінця 2023 вивільнення може становити приблизно 10-15% від нинішніх обсягів“, – зазначив експерт.
Він наголосив, що це загальносвітовий тренд, який в Україні посилюється воєнними умовами. Під час коронакризи темпи зростання прибутку у галузі знизилися, а витрати зросли. 229 фірм світу, включаючи найбільших IT-гігантів, у тому числі Microsoft, Apple, Google, Meta, Amazon, Snapchat, Twitter, у січні 2023 року скоротили 68,5 тис. осіб, а 2022-го – понад 159,6 тис.
Експерт додав, що Україна є одним із світових лідерів з обслуговування міжнародних транснаціональних корпорацій з понад 5 тис. компаніями.
Після повномасштабного вторгнення РФ близько 13% всього ІТ-персоналу переїхали за кордон, 16% українських айтішників залишилися без роботи. За підсумками 2022 року кількість зайнятих в ІТ-сфері скоротилася на 5,3% і на березень 2023 року становила майже 270 тис. фахівців.
Експерт прогнозує, що кількість звільнених трудових ресурсів і займаних ними офісних площ серед співробітників ІТ-компаній збільшуватиметься. Також очікуються зміни географії локацій.
“У центральному діловому районі залишаться тільки представницькі офіси компаній. Підвищиться інтерес до бізнес-парків в інших районах. Ми очікуємо виникнення кластерів поряд зі станціями метро, близько розташованими до передмістя“, – зазначив Олійник.
Нагадаємо, протягом року війни 15% ІТ-фахівців зіткнулися зі зниженням доходу. Найчастіше роботодавці зменшували бонуси (9%). Зарплати та інші фінансові виплати скоротилися у 5% ІТ-спеціалістів.