У 2023 році спостерігається відновлення та зростання доходів населення України, як у номінальних, так і в реальних вимірах, де номінальне зростання склало 17,1%, а реальне, з урахуванням інфляції, досягло 3,5%.
Ця тенденція відображена в останньому Інфляційному звіті Національного банку України.
Позитивна динаміка доходів пов’язана з оживленням економічної активності в країні. Очікується, що зростання доходів продовжиться завдяки пожвавленню економіки та збільшенню конкуренції між українськими та іноземними роботодавцями за робочу силу в постконфліктний період.
Активізація ринку праці в 2023 році також відзначена зростанням попиту на працівників і збільшенням кількості вакансій, які майже досягли рівня 2021 року. Проте, процес відновлення ринку праці ускладнюється через структурні диспропорції та обмежену пропозицію робочої сили, які є наслідками війни.
Прогнозується, що рівень безробіття буде знижуватися поступово, з 19% у 2023 році до діапазону між 12,2% і 16,2% у період з 2024 по 2026 роки. Втім, безробіття залишатиметься на рівні, вищому за природний, через тривалий вплив війни на економіку країни.
Раніше ми писали, що протягом 2024 року економіка України продовжить поступово відновлюватись, хоч і меншими темпами, ніж торік.
Так, цьогоріч зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) сповільниться до 3,6% порівняно з 5,7% у 2023 році. Однак у 2025–2026 роках зростання економіки пришвидшиться до 5,8% та 4,5% відповідно.
Відновлення підтримуватимуть м’яка фіскальна політика, подальше пожвавлення внутрішнього попиту, а також розширення логістичних потужностей. Водночас все ще високі безпекові ризики та масштабність втрат і руйнувань обмежуватимуть економічне зростання.
Що стосується інфляції, то у 2024 році вона помірно пришвидшиться до 8,6% (порівняно з 5,1% в кінці 2023 року), однак вже наступного знизиться до 5,8%, увійшовши до цільового діапазону Нацбанку.