Ринок нерухомості в Україні поступово відновлюється після початку повномасштабної війни. Минулого року українці придбали майже вдвічі більше житла та землі, ніж у 2022-му.
Так, у 2023 році було придбано 404 тисячі об’єктів нерухомості, з яких понад 231 тисяча — земельні ділянки. Це у 1,7 раза більше порівняно з попереднім роком.
Водночас це все ще в 1,6 раза менше, ніж до вторгнення рф: у 2021 році цей показник був 631 тисяча, свідчать дані Опендатабот.
Наразі українці частіше купують землю, аніж житло. Торік земельних ділянок було придбано в 1,3 раза більше, аніж квартир та будинків.
Кількість новопридбаних помешкань перевищила 172 тисячі. Але це все ще удвічі менше, ніж у 2021 році — 325 тисяч.
Проте у порівнянні до першого року повномасштабної війни ринок нерухомості оживає: тоді українці купили 100 тисяч будинків та квартир.
Вас може зацікавити: Як змінилися ціни на землю в Україні: чого очікувати в 2024
В іпотеку у 2023 році українці придбали 10 775 квартир та будинків. А на придбання землі укладено 1 127 іпотек. Тобто на 9 угод по житлу припадає лише 1 на земельну ділянку.
Понад половину іпотек на житло у 2023 році оформили через «єОселю» — 5 855, йдеться в аналітичних даних.
Нагадаємо, в Україні прогнозується суттєве зростання цін на ринку землі сільськогосподарського призначення, яке може скласти близько 40%, у зв’язку з недавнім відкриттям ринку землі для юридичних осіб.
«Завдяки відкриттю ринку землі для юридичних осіб з 1 січня цього року, у майбутньому очікується зростання вартості землі приблизно на 40%, а отже, і капіталізація ринку земель збільшиться до майже 50 млрд дол. США», – йдеться у огляді Центру досліджень продовольства та землекористування при Київській школі економіки (KSE Агроцентр).
Там вказано, що за понад два роки з моменту відкриття ринку сільгоспземель в умовах повномасштабної війни Росії проти України вартість землі зросла на 10%, що еквівалентно зростанню вартості потенційної застави на $5,5 млрд.