Прибутки банківського сектору України у 2023 році були в рази більшими, ніж у попередньому. Водночас це лиш попередні дані, ще очікується річний аудит.
Як свідчать підрахунки Національного банку України (НБУ), платоспроможні банки отримали 86,5 млрд грн чистого прибутку у 2023 році, тобто після сплати всіх податків у держбюджет.
Такі показники майже вчетверо вищі, ніж у 2022 році, та на 12% перевищують результати 2021-го, до початку повномасштабної війни.
Операційні прибутки банків зросли помірно: операційний дохід за рік зріс на 15% порівняно з попереднім роком, чистий операційний прибуток до відрахувань у резерви – на 19%.
Рушієм зростання доходів банків залишається збільшення процентних доходів як від високоліквідних активів, так і кредитування.
Головним чинником значної різниці прибутковості порівняно з 2022-м НБУ називає значно менші відрахування в резерви під збитки від активних операцій, які за рік скоротилися на 86%.
Загалом із початку повномасштабного вторгнення банки сформували резерви в розмірі 133 млрд грн, з яких у 2023 році – лише 17 млрд грн.
У грудні 2023-го згідно зі змінами до законодавства банки донарахували річну суму податку на прибуток в цілому за підвищеною ставкою – 50%.
Рентабельність капіталу банківського сектору станом на 1 січня 2024 року становила 31,6%. Рік тому цей показник становив 9,7%.
Нагадаємо, проведена Національним банком у 2023 році оцінка стійкості банків підтвердила, що більшість банків в Україні мають достатній капітал, а банківська система загалом – високий запас міцності.
Станом на 01 січня 2024 року згідно з річними показниками лише сім із 63 платоспроможних банків були збитковими із сукупним збитком 245 млн грн.
Також за підсумками оцінки стійкості стали відомі банки з найвищим рівнем достатності капіталу станом на початок 2024 року. Найбільш капіталізованими названо УкрСиббанк, Кредобанк та ОТП Банк.