Українські ритейлери зазнали значних фінансових втрат у перші роки після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Так, прямі збитки магазинів у сфері роздрібної торгівлі у 2022-2023 роках через воєнні дії сягнули 2,426 млрд доларів.
Про це свідчать дані щорічного опитування ритейлерів України, яке провела Українська Рада Торгових Центрів, йдеться в повідомленні пресслужби УРТЦ.
Водночас попри війну ритейлери не зупиняють розвиток власних мереж. У 2023 році кількість роздрібних торговельних точок зросла на 12% після падіння на 18% у 2022-му через окупацію та масові руйнування.
На аналогічний рівень приросту торговельних точок роздрібні оператори розраховують і протягом 2024 року. Що стосується формату розвитку, то ритейлери планують робити це як у рамках торгових центрів (ТЦ), так і як стрит-ритейл.
При цьому деякі з опитаних наголошують на розвитку саме інтернет-продажів. Частка товарообороту через онлайн-продажі за рік зросла з 14% до 15%, зазначає аналітичний відділ УРТЦ.
Про відновлення галузі роздрібної торгівлі свідчить й щомісячне дослідження УРТЦ — Індекс самопочуття ритейлу (RWBI).
У лютому показник суттєво відновився після січневого зниження і підвищився до 29,1 пункту. Це пов’язане, перш за все, зі зростанням відвідуваності ТРЦ покупцями.
Нагадаємо, за 12 місяців минулого року провідні компанії галузі ритейлу заплатили більше 28 млрд грн податків на працю у вигляді ПДФО, військового збору та ЄСВ і забезпечили роботою більше 393 000 працівників.
До війни сфера роздрібної торгівлі знаходилася в топ-5 найбільш прибуткових галузей економіки України. Як свідчить нещодавнє дослідження RAU, на кінець 2023 року вже працювало на 11% більше торгових точок ніж на початку минулого року.
Галузь не тільки відновилася, але й збільшила кількість працюючих магазинів порівняно із довоєнними показниками (+4%). Ритейл продовжує бути одним із головних джерел бюджетних надходжень за рахунок сплати загальних податків та податків на оплату праці.
Також ми писали, що за 24 місяці повномасштабної війни український ритейл надав гуманітарної та військової допомоги на 8,6 млрд грн. Крім того, ритейлерами було зібрано майже 3,64 млрд грн фінансової допомоги на придбання транспортних засобів та передано медикаментів на суму 244 млн грн.