Близько третини українців продовжують жити у бідності, в тому числі через продовження повномасштабної війни. Загалом за останні чотири роки кількість таких громадян значно зросла.
В період з 2020 року по кінець 2023-го кількість українців, що живуть бідно, збільшилась на 1,8 млн. Загалом в таких умовах наразі живуть близько 29% населення країни.
Про це йдеться у звіті Світового банку. Однією з причин такої тенденції в установі називають продовження руйнування економіки України через війну з рф.
Водночас регіональний директор Світового банку у Східній Європі Аруп Банерджі зазначає, що ситуація була б значно гіршою, якби України не надали фінансову допомогу для виплати пенсій за віком і зарплат вчителям, лікарям та іншим.
«Якби міжнародні партнери, особливо США, не накопичували ресурси, спеціально пристосовані до цих соціальних видатків, тоді бідних було б на три мільйони більше», — сказав він.
Торік Світовий банк провів телефонне опитування серед 2000 українських сімей. Результати показали, що близько 9 млн українців живуть в бідності. Загалом населення країни наразі оцінюється приблизно в 32 млн.
Крім прямого впливу війни, зростання рівня бідності спричинило зниження зайнятості, оскільки більше п’ятої частини дорослих, які працювали до повномасштабного вторгнення, втратили роботу.
«Не може бути економічного процвітання чи економічного зростання без фізичної безпеки. Але я ніколи не бачив уряду, який зробив би так багато, використовуючи так мало», — заявив Аруп Банерджі.
Згідно з проведеним опитуванням, майже чверть українців не мали достатньо коштів на харчові продукти в середині 2023 року. Хоча відновлення економіки та уповільнення інфляції допомогли покращити продовольчу безпеку в другій половині року.
Дослідження також показало, що 97% пенсій за віком і 85% соціальних допомог були виплачені вчасно, що є ключовим фактором для запобігання зростанню рівня бідності. Пенсії та соцвиплати допомогли компенсувати втрату роботи в уразливих домогосподарствах.