Угоди злиття та поглинання в Україні: агросектор — у трійці лідерів

Обсяг анонсованих та завершених угод M&A (злиття та поглинання) в Україні за підсумками 2024 року становив $1,2 млрд проти $1,7 млрд у 2023 році.

Про це повідомляє InVenture, зазначаючи, що через невисоку публічність і прозорість угод ринок M&A торік був дещо вищим і може становити близько $1,5 млрд.

«У 2024 році в Україні не було угод, вартість яких би перевищувала $200 млн (нагадаємо, у 2023 році вартість найбільшої M&A угоди становила $500 млн). Порівняно з минулим роком сукупний обсяг угод M&A у 2024 році у вартісному вимірі скоротився на 30%, однак з огляду на кількість транзакцій можна констатувати про певне пожвавлення інвестиційного ринку у 2024 році», — зауважують фахівці.

На іноземних інвесторів прийшлося 45% від загальної кількості інвестиційних угод, а у вартісному виразі — 60%.

У галузевому розрізі, як за обсягом угод, так і за їхньою кількістю, лідирував сектор ІТ, технологій та телекомунікацій, на який прийшлось $496 млн і 41 угода. На другому місці за обсягом угод — будівельна сфера і сектор нерухомості з показником $202 млн та 29 угод. Третім за інвестиційною активністю був сектор сільського господарства, в якому було здійснено щонайменше 11 знакових угод на суму $129 млн. Добувна промисловість також була в фокусі інтересів інвесторів, більше $100 млн було проінвестовано в межах 8 угод.

Фахівці зазначають, що в аграрному секторі України 2024 року не спостерігалося угод з купівлі-продажу великих агрокомпаній, хоча протягом року на ринку активно проходили переговори стосовно можливості великих поглинань.

Найбільш знакові угоди на аграрному ринку України у 2024 році:

  • Саудівська компанія Saudi Agricultural and Livestock Investment Co. (SALIC), що належить Фонду державних інвестицій Королівства. Саудівська Аравія (PIF) придбала 12,6% акцій компанії МХП, які знаходились у вільному обігу за $54 млн.
  • У межах своєї програми Open Agribusiness 2.0, агрохолдинг Kernel почав входити в капітал від 25% до 50% окремих підприємств із метою збільшення земельного банку в управлінні. Відомо, що наприкінці 2024 року Kernel приєднав до себе низку агрокомпаній із земельним банком 12 тис. га в Рівненській області, 7 тис. га в Київській та 8 тис. га — у Кіровоградській області.
  • Кіпрська GNG Retail Limited, якій належить холдинг OKKO Group, придбала 50% частки у статутному капіталі ТОВ «Укрполфрукт» і ТОВ «Гадз-Агро». За оцінками InVenture, вартість активів може перевищувати $20 млн.
  • АМКУ надав дозвіл на концентрацію у вигляді набуття компанією Bunge Global SA контролю над компанією Viterra Limited, яка в Україні представлена агротрейдерським бізнесом і трьома великими елеваторами зберігання зерна. За оцінками InVenture, вартість елеваторних потужностей Viterra в Україні може перевищувати $15 млн.