Індекс відновлення ділової активності в Україні у лютому знизився до нуля, що є найгіршим показником за останні два місяці. Водночас виробничі плани підприємств на найближчі три місяці продовжують зростати другий місяць поспіль.
Такі дані оприлюднив Інститут економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД) за підсумками щомісячного опитування українських підприємств.
За словами виконавчої директорки ІЕД Оксани Кузяків, баланс між тими, хто відзначив зростання активності у порівнянні з минулим роком, і тими, хто навпаки заявив про погіршення, зрівнявся.
Попри невизначеність, бізнес налаштований оптимістично Показник довгострокової невизначеності (на два роки вперед) знизився, що свідчить про зростання впевненості бізнесу у майбутньому.
Згідно з опитуванням, у лютому 79,5% компаній очікують, що через два роки залишаться на поточному рівні виробництва. 15% планують розширення діяльності, а 5% – скорочення.
Частка підприємств, які не можуть спрогнозувати своє майбутнє через два роки, скоротилася з 37% до 29%.
Індекс очікуваних змін виробництва зростає другий місяць поспіль – до 0,37. 36,1% підприємств у найближчі 3-4 місяці планують збільшити випуск продукції.
Індекс очікуваних змін експорту досягнув рекорду за рік – 0,41. 43,1% підприємств прогнозують зростання експорту.
Водночас середній термін нових замовлень зменшився з 6,3 місяця до 5,7.
Найбільшою проблемою для компаній залишається брак робочої сили через мобілізацію та міграцію працівників. У січні цей показник становив 65%, у лютому – 64%.
Серед інших викликів:
Корупція та тиск правоохоронних органів не є ключовими проблемами для бізнесу.
Зазначається, що частка негативних оцінок дій влади зменшується вже четвертий місяць поспіль – у лютому вона склала 21%. Водночас частка нейтральних оцінок зросла до 66%.
У лютневому опитуванні New Monthly Enterprises Survey (NRES) від ІЕД взяли участь 466 підприємств із 21 регіону України. Опитування тривало з 18 по 28 лютого.