Упродовж 2-17 грудня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки «Омнібус», до якого за власною ініціативою додав запитання про сприйняття перемоги Д. Трампа. Методом телефонних інтерв’ю (computer–assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія) було опитано 985 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України, яка контролювалася Урядом України. До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%.
За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. Фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах «воєнного часу», наводилися раніше КМІС.
Загалом, ми вважаємо, що отримані результати все одно зберігають високу репрезентативність та дозволяють досить надійно аналізувати суспільні настрої населення.
На президентських виборах у США переміг Д. Трамп. Попри доволі стримані публічні повідомлення від української влади у період передвиборчої кампанії (які значною мірою акцентувалися на двопартійні підтримці України від обох основних партій у США та готовності співпрацювати з будь-якою владою), в українських медіа вирували справжні бурхливі емоції, які часто включали переживання, що у разі перемоги Д. Трампа ситуація з підтримкою України може суттєво погіршиться.
До початку грудня 2024 року Д. Трамп і наближені до нього особи зробили ряд заяв щодо майбутньої політики щодо України, зокрема, про намір якнайшвидшого завершення війни. Тому в нашому опитуванні ми вирішили поставити запитання, а як самі українці сприймають перемогу Д. Трампа з точки зору перспектив завершення війни.
Перемога Д. Трампа наближує чи віддаляє мир в Україні
Спочатку ми запитали, чи перемога Д. Трампа взагалі наближує чи віддаляє мир в Україні. Оцінки українців – досить помітна впевненість, що мир став ближче. Так, майже половина – 45% – вважають, що перемога Д. Трампа наближує мир. Утім, з них вважають, що мир стає значно ближчим – 15%, а решта 30% говорять, що мир стає лише трохи ближчим.
Про те, що мир, навпаки, стає більш віддаленим, говорять 14% (про значне віддалення – 5%, про деяке – 9%). Решта 40% або вважають, що нічого не зміниться, або не змогли визначитися зі своєю думкою.
Графік 1. У США на виборах переміг Дональд Трамп і з січня він стане Президентом США. На Вашу думку, обрання Дональда Трампа наближує чи віддаляє завершення воєнних дій в України?
На графіку нижче дані наведені в регіональному вимірі[1]. Загалом можна бачити тренд до стриманості в оцінках, хоч з певним легким оптимізмом.
Графік 2. Чи наближає перемога Д. Трампа мир в Україні в регіональному вимірі
Чи може Україна розраховувати на справедливий мир
Наближення миру не означає, що він може бути справедливим для України. Тому ми поставили і друге запитання – чи при Президенті Д. Трампі Україна може розраховувати на справедливий мир. Як можна бачити на графіку нижче, меншість українців мають категоричні погляди з цього питання. Так, лише 7% переконані, що мир може бути повністю справедливий для України. І лише 11% мають думку, що мир буде повністю несправедливий для України. Більшість же українців перебувають між цими крайніми думками і питання більше в пропорції – чи буде більше виконання вимог України чи, навпаки, більше виконання вимог Росії.
Загалом же 23% українців вважають, що при Д. Трампі мир буде переважно або повністю справедливим для України. Вважають, що буде переважно чи повністю несправедливим – 31%. Ще 29% вважають, що буде і виконання вимог України, і поступки Росії і важко сказати, чого саме буде більше. Решта 18% не змогли визначитися із своєю думкою.
Графік 3. А як Ви відчуваєте, при Президенті США Трампі Україна може розраховувати на…?
На графіку нижче дані наведені в регіональному вимірі. Загалом у всіх регіонах можна бачити скоріше високу невизначеність.
Графік 4. Чи може Україна розраховувати на справедливий мир у регіональному вимірі
А. Грушецький, коментарі до результатів опитування:
Перемога Д. Трампа не викликає в українців ні ейфорії, ні депресії. Скоріше очікування є обережними і вичікувальними з, можливо, певним стриманим оптимізмом чи хоча би відчуттям привнесення «свіжості» у ситуацію з перспективами війни.
Українці вдячні за надану нинішньою адміністрацією США допомогу і усвідомлюють її важливість. Водночас значну частину українців (якщо не більшість) не полишає почуття гіркоти невикористаних можливостей у попередні періоди через надмірну обережність та сумнозвісний «менеджмент ескалації». Навіть зараз близько 80% українців вірять у можливість успіху у війні у разі належної підтримки від Західних союзників, проте є гостре відчуття несвоєчасного та недостатнього надсилання зброї. На цьому тлі ряд заяв від високопосадовців США, що нібито Україна не так сильно потребує зброї, викликає в кращому випадку здивування, хоча насправді – роздратування.
Саме тому цей фон і формує атмосферу, у якій обранні Д. Трампа не викликає однозначно песимістичних оцінок, а натомість ми бачимо обережні прогнози та очікування січня, коли Д. Трампа отримає президентські повноваження.
Додаток 1. Формулювання запитань з анкети
У США на виборах переміг Дональд Трамп і з січня він стане Президентом США. На Вашу думку, обрання Дональда Трампа наближує чи віддаляє завершення воєнних дій в України?
Значно наближує | 1 |
Трохи наближує | 2 |
Ніяк не впливає | 3 |
Трохи віддаляє | 4 |
Значно віддаляє | 5 |
ВАЖКО СКАЗАТИ (НЕ ЗАЧИТУВАТИ) | 6 |
ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ (НЕ ЗАЧИТУВАТИ) | 7 |
А як Ви відчуваєте, при Президенті США Трампі Україна може розраховувати на…
Повністю справедливий мир | 1 |
Скоріше справедливий мир, хоча з виконанням деяких поступок Росії | 2 |
Почасти справедливий, почасти – ні, важко сказати напевно, чого буде більше | 3 |
Скоріше несправедливий мир, хоча з виконанням деяких вимог України | 4 |
Зовсім несправедливий мир | 5 |
ВІДМОВА ВІДПОВІДАТИ (НЕ ЗАЧИТУВАТИ) | 6 |
[1] Склад макрорегіонів такий: Західний макрорегіон – Волинська, Рівненська. Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Закарпатська, Хмельницька, Чернівецька області; Центральний макрорегіон – Вінницька, Житомирська, Сумська, Чернігівська, Полтавська, Кіровоградська, Черкаська, Київська області, м. Київ, Південний макрорегіон – Дніпропетровська, Запорізька, Миколаївська, Херсонська, Одеська області, Східний макрорегіон – Донецька, Луганська і Харківська області.