Сучасний світ — світ швидких змін, і актуальність багато в чому визначає успіх. Для бізнесу оновлення стратегії раз на рік та корегування раз на квартал — звична справа. Але є й інші аспекти життя компанії, які мають корегуватися, а іноді й повністю трансформуватися, наприклад, сам бренд.
Ребрендинг — це оновлення бренду. Його сенс — підвищити інтерес споживачів та осучаснити позиціювання. Будь-який бізнес, що розвивається та розширюється і хоче бути актуальним для цільової аудиторії, неминуче стикнеться з необхідністю такої трансформації.
Причини ребрендингу можуть бути дуже різні. Основні з них:
Ребрендинг — це шлях в середньому від 3 місяців до пів року роботи, на якому періодично трапляється гостре підводне каміння.
На поверхні — брендована канцелярія, сувенірна продукція, білборди, афіші, вивіски на представництвах. Проте часом можна забути про аспекти, які менш помітні, але набагато важливіші. Наприклад, необхідність змінити електронний підпис.
Проте завжди є вірогідність, що імена з новою назвою вже кимось використані. Це важливий аспект, адже соцмережі — гігантська частина маркетингової стратегії та побудови бренду. А тому перевірити можливість правильного неймінгу в соцмережах треба завчасно.
Вигідний неймінг для України не завжди підходить для західних, чи азійських ринків, і навпаки. Бренд має працювати на всі важливі для компанії ринки.
Проінформувати співробітників про майбутні зміни в компанії варто до старту роботи над ребрендингом. Ми також долучали до трансформації керівників підрозділів, аби вони разом з бордом проходили всі етапи ребрендингу компанії, звикали до неймінгу, лого. Це важливо, адже в оновленому бренді має бути комфортно працювати всім.
Наступна сходинка після комунікації з командою — комунікація з партнерами. Можна коротко озвучити причини оновлення та масштаб такого впливу на загальну стратегію. Партнери мають розуміти, чи відбудуться зміни у стратегії, чи вплине ребрендинг на майбутні контракти, цільову аудиторію, клієнтів, показники в цифрах.
Коли компанія існує десятиліття під однією назвою та лого, переналаштуватися на нову айдентику може бути складно. Зі свого досвіду знаю: навіть обравши лого, яке подобається на 100% та несе потрібні сенси, мозок продовжує його відштовхувати, бо просто не звик. Проте йому можна трішки допомогти. Наприклад, розвісити нове лого та банери з новою назвою в кабінеті на стіні. Так період адаптації пройде швидше. Але в будь-якому випадку на звикання до брендингу краще закладати місяць-півтора часу. Також варто пам’ятати, що сприйняття айдентики аудиторією відбувається емоціями. А значить, якщо на емоційному плані ви сказали їй “так”, не варто йти в самоаналіз та препарувати брендинг.
Якщо компанія працювала з сайтом кілька десятків років, то чи треба перепрошивати його, змінювати ім’я? Те саме стосується і юридичної назви. Наприклад, у нашому випадку, ми лишили початкове юридичне ім’я, адже в разі його зміни довелося б змінювати реєстраційні посвідчення на всі препарати. А це надто складний процес. Тому власникам бізнесу варто подумати, які аспекти трудомісткі, несуть великі фінансові витрати, але при цьому не надто впливають на сприйняття бренду. І можливо, варто буде відмовитися від змін на цих напрямах.
Запуск оновленого бренду може бути стресовим фактором. Це зрозуміло, адже спочатку багато років працювали під одним брендом, потім працювали над зміною, і в час “ікс” природно, що деякі процеси можуть відбутися не так, як треба. А тому, щоб приховати можливі помилки та знизити градус напруги, варто робити запуск або після робочого дня, або взагалі вночі. Тоді до вас прикуто менше уваги, а всі помилки можна непомітно підчистити.
Ребрендинг — логічний етап існування компанії. Інколи не провести його вчасно значить втратити аудиторію. Також трансформація — це завжди ризик, крок від старого до нового, стрибок віри. А тому, щоб все пройшло успішно, варто вирахувати всі можливі виклики на старті, заручитися підтримкою команди й змиритися, що спочатку буде нелегко відпустити бренд, під яким працювали роками. Проте варто пам’ятати, що саме через оновлення лежить шлях до живучості компанії.