Фінтех, як і решта бізнес-галузей, намагається впроваджувати інновації, щоб змінюватися на краще. Зокрема, серед трендів, які плавно вкорінюються у 2025:
Зміни також стосуються соціального компонента. Поступово відходять у минуле старі постулати, що не пройшли перевірку часом, зокрема про те, що жінки не здатні вижити в «жорстокому, повністю чоловічому» світі бізнесу. Фінтех стартапи розвиваються завдяки тихій революції – жінки наполегливо, часто без зайвого галасу, впроваджують інновації у сферу, покращуючи фінансовий ландшафт. А врахування жіночого погляду – це те, що допомагає галузі стати кращою.
Однак відсоток жінок, залучених у сферу фінтеху, все ще залишається відносно низьким порівняно з чоловіками. За даними EY European Financial Services Boardroom Monitor, жінки обіймають 39% посад директорів рад директорів фінансових компаній, але цей показник становить лише 11% у фінтех-секторі. The Conversation, дослідивши ситуацію на ринку Європи, США та Канади, на квітень 2024 року наводить ще песимістичнішу статистику: жінки є генеральними директорами лише 4% компаній, 18% входять до рад правління. Загалом 7.7% від усіх підприємців FinTech становлять жінки.
І це, як не дивно, відбивається на прибутку. Дослідження Boston Consulting Group показало, що стартапи, засновані жінками, приносять вищий дохід – більше ніж удвічі більший на кожен вкладений долар, ніж ті, які засновані чоловіками. Дженні Абрамсон, засновниця і керуюча партнерка Rethink Impact, каже: «Двадцять років тому засновниці отримували більший відсоток венчурних інвестицій, ніж сьогодні. Це дивно, якщо врахувати той факт, що дані показують – компанії з гендерно-різноманітними управлінськими командами мають кращі фінансові показники. Наша команда вірить, що наступне покоління компаній досягне успіху завдяки своїй різноманітності в поєднанні з невпинним прагненням до реалізації місії на благо всіх спільнот».
Хоча, на перший погляд, ігнорування жіночого ринку не було великою проблемою досі, дослідження IFC говорить, що розуміння гендерних відмінностей може дати фінтех-компаніям додаткових $31 трильйон. Також воно підкреслює, що незважаючи на вищу вартість залучення клієнток, а не клієнтів, близько 63% фінтех-компаній, які адаптують свої продукти та послуги для жінок, у результаті отримують лояльніших користувачок, які залишаються з ними на довше. Але й адаптувати потрібно коректно – не варто лише таргетувати рекламу на відповідну аудиторію, а також створювати справді корисні жіночі фінтех-продукти.
Один із яскравих прикладів – інвест-стартап Ellevest, заснований Саллі Краучек у 2014 році. Ця платформа враховує різницю в зарплаті та перерви в кар’єрі, пропонуючи персоналізовані інвестиційні стратегії для жінок. Є навіть опція портфеля, яка виключає інвестування в екологічно шкідливі компанії. Команда керівників на 84% складається з жінок. Компанія управляє активами понад $2 млрд і в березні 2024 року відкрила торги на Нью-Йоркській фондовій біржі. Спільнота платформи налічує понад 3 мільйони клієнток.
Ще один цікавий проєкт – WealthMeUp, заснований Фелі Ойкономопулу під час навчання на програмі MBA в Єльській школі менеджменту 2024 року. WealthMeUp – це перший жіночий фінтех-додаток, який інтегрує інвестування в повсякденну рутину. Користувачі можуть вкладати бонуси, отримані зі щоденних покупок, безпосередньо у свій інвестиційний портфель. Мета додатка – зробити інвестування такою ж звичною річчю, як купівля ранкової кави. За даними компанії, 70% її користувачів – це жінки з Gen Z і Young Millenials.
Тиха революція триває – і що більше жінок отримуватимуть можливість впливати на фінтех, то швидше ця сфера адаптуватиметься до реальних потреб суспільства. У майбутньому фінансові сервіси, які враховують розмаїття та інтереси всіх користувачів, мають значно більше шансів стати лідерами ринку. І саме жінки – зі своїм унікальним баченням і досвідом – відіграють у цьому ключову роль.
Автор: Запорожченко Владислав, International Fintech Business (IFB)