Іноземні fashion-ритейлери до війни займали 78% українського “організованого” ринку (ТРЦ + магазини). Після повномасштабного вторгнення закрилися магазини найбільших гравців – Inditex та H&M, пише “Forbes Україна” з посиланням на гендиректора компанії Pro-Consulting Олександра Соколова.
За межами ТРЦ українські виробники також відставали. У 2021-му асоціація “Укрлегпром” оцінювала частку українських виробників на ринку одягу лише в 11%, понад 30% припадало на контрабанду та секонд-хенд, інше – на іноземні бренди.
Війна надала українському бізнесу шанс наростити присутність на ринку. Магазини іспанської групи Inditex, яка виробляє Zara, Bershka, Pull&Bear, та шведського H&M не працюють уже понад 14 місяців.
В “організованому” ритейлі першість досі утримують іноземці. Близько 10% припадає на польську LPP SA (Reserved, Cropp, House) та 7% – на турецьку LC Waikiki.
Водночас усі провідні українські бренди спромоглися збільшити дохід за минулий рік. Так, виторг Goldi (“Льонокомбінат”) зріс на 22%, до 735,4 млн грн, VOVK – на 6,5%, до 40,6 млн грн. А прибуток польської LPP в Україні знизився на 20%.
Українським компаніям було складно конкурувати з Inditex та H&M. Їхня тимчасова відсутність допомогла привернути увагу до вітчизняних брендів. Наприклад, прибуток бренду Kachorovska зріс на 10%, а середній чек – на 40%.
CEO Arber Вадим Золотаревський зазначив, що їм вдалося замінити Zara та Massimo Dutti. Торік бренд розширив жіночу колекцію на 30%. Загальний попит збільшився на 20%.
Про поліпшення заявляють і виробники тактичного військового та універсального одягу. Засновник Bezbrendu Сергій Самарський розповів, що попит на fashion-одяг зменшився. Люди стали більше купувати універсальні речі. Виторг компанії минулого року зріс на 30%.
Однак Самарський з Bezbrendu відзначає зменшення цільової аудиторії, Kachorovska бачить перспективу в регіонах. Arber робить ставку на експансію за межами України.