На Україну чекають кілька місяців турбулентності, поки європейський ринок не адаптується до санкцій щодо російської нафти та нафтопродуктів. Про це заявив директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.
“Нас чекають 2-3 місяці турбулентності, поки європейський ринок не адаптується спочатку до нафтових, а потім і нафтопродуктових санкцій. Поки що виглядає так, що ми ці санкції відчули першими. Питання навіть не в ціні, а в наявності продукту. Так, у нас є всі можливості привезти, головне, щоб було що“, – зазначив експерт.
За його словами, Європа має знайти всього 40% для заміни російського ресурсу. Вже є сигнали про переорієнтацію на Європу великих танкерів з Індії та Китаю. Високі ціни на європейському ринку залучатимуть постачальників з усього світу. Після побудови нової конфігурації постачання ціни впадуть.
“Треба дочекатися, коли російське пальне повністю залишить Європу з 5 лютого. Хоча все більше трейдерів відмовляється від нього, воно є на ринку“, – наголосив Куюн.
Він також розповів про ситуацію з постачанням пального в Україну за основними напрямками. Так, Болгарія повністю припинила експорт через невизначеність подальшої роботи НПЗ у Бургасі. А в Румунії зафіксовано затримку танкерів, зокрема, через погодні умови, ремонт резервуарів одного з портів тощо. У Греції немає пропозицій до продажу.
Щодо Туреччини, то українські компанії відмовляються від дизеля НПЗ Star через недостатню морозостійкість та відсутність вільних партій у порту Opet. На італійському ринку спостерігається турбулентність через націоналізацію НПЗ Isab у Сицилії. Водночас із Польщі зриваються постачання через завантаженість залізниць.