Через постійні масові відключення світла в Україні суттєво подорожчають овочі, а м’яса та молочних продуктів може поменшати.
Блекаути, викликані регулярними обстрілами критичної інфраструктури України з боку рф, змушують вітчизняних виробників зменшувати обсяг виробництва, знижувати споживання електроенергії промисловими потужностями та підвищувати ціну на свою продукцію.
Ситуація у виробників птиці і м’яса. За словами виконавчого директора асоціації «Спілка птахівників України» Сергія Карпенка, вимкнення електроенергії дестабілізують роботу птахофабрик, призводять до збільшення собівартості виробництва та порушення технологічних процесів. Зокрема, йдеться про втрати закладених на інкубацію яєць і недоотримання молодняка. Через відсутність електроенергії страждають також такі технологічні процеси як виготовлення кормів, сортування птиці, упаковка продукції, підтримання температури у складських і холодильних приміщеннях. Усе це змушує виробників переглядати свої виробничі плани у бік зменшення для мінімізації ймовірних втрат.
Тим часом в асоціації «Свиноводи України» зазначають, що уже понад місяць переробники отримують відмови від замовленої охолодженої свинини. Оператори мали багато залишків продукції і її повернення, тож їм довелося зменшити обсяги заготовок на 20-30%. Разом з тим зміна попиту вплинула на плановий продаж свинини і посилило тиск на ціни. Водночас через проблеми з електроенергією зросли витрати на енергоресурси, адже вартість кіловата електрики, отриманого від дизельного генератора, удвічі або утричі вища за стандартну
Прогнози щодо цін на молочку. У «Спілці молочних підприємств України» зазначають, що молокозаводи втратили значний обсяг сировини і продукції через порушення виробничих процесів внаслідок відсутності світла. Наразі обленерго просять молокопереробні заводи зменшити споживання електрики вполовину. Проте це може призвести до зменьшение обсягів виробництва, скорочення зарплатні працівників, зменшення податкових надходжень, зростання цін та дефіциту молочних продуктів в Україні.
Прогноз цін на овочі. Через вимкнення електроенергії по всій країні можуть подорожчати також і овочі. За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Дениса Марчука, сховища потрібно опалювати, а деякі приміщення навпаки – охолоджувати, використовуючи електрику. За умови користування генераторами вартість літра дизельного палива становить 50 гривень. Щоб отримати 1 кіловат електроенергії, потрібно пів літра солярки, тобто 25 гривень. Це яскраво ілюструє ситуацію, коли лише зберігання овочів дорожчає у чотири рази. Тож, на думку Дениса Марчука, хоча б через здорожчання процесу зберігання овочі в Україні подорожчають уже у грудні на 15-20%.