Дослідження добрив виявили майже у 20% випадках невідповідність заявленим показникам якості

Купівля виробничих ресурсів заздалегідь — гарна практика, яка дозволяє аграрію гарантовано забезпечити посівну. Саме тому велика кількість агровиробників віддають перевагу закупівлі добрив ще в осінній період.

Згідно зі статистичними даними, від початку 2024 року в Україну було ввезено понад 2 млн т добрив, майже половина з яких — азотні. Та наскільки вони відповідають якісним показникам, заявленим у сертифікаті, може показати тільки дослідження. Саме тому перед купівлею фахівці Ukravit рекомендують дослідити зразки в лабораторії.

propData.content.image

Сергій Сальніков, керівник сервісно-технологічного відділу компанії Ukravit

Якщо говоримо про карбамід, то важливо перевірити не лише вміст азоту, а також і кількість біурету, адже якщо нестача азоту впливає лише на економічну складову, то надмірні дози біурету несуть пряму загрозу росту та розвитку культур. Біурет — це нестійка азотиста сполука, яка швидко, через 10-14 днів, розпадається у ґрунті на органічні складові. І це потрібно враховувати під час застосування добрива в посівне ложе разом із насіниною. Закордонні науковці вважають, що вміст біурету в карбаміді має становити менше 0,8% — тільки тоді він не має негативного впливу на проростки та молоді рослини. В Україні ж згідно із ДСТУ 7312:2013 вміст біурету в карбаміді марки А не повинен перевищувати 0,6%, у карбаміді марки Б — 1,4%. Щодо позакореневого підживлення, то, відповідно до усереднених даних, вміст біурету в карбаміді понад 1% має токсичний вплив на культури.

Дослідження добрив, попри виклики воєнного часу, лишаються досить затребуваними серед українських аграріїв, зазначає фахівець. У 2024 році в Ukravit Institute провели понад 3 тис. досліджень зразків різних видів добрив і майже у 20% випадків виявили невідповідність заявленим показникам якості.

Зокрема, у 60% досліджуваних зразків карбаміду вміст біурету перевищував 1%. Також зустрічалися випадки, коли вміст біурету становив понад 2%, що є небезпечним для рослин.

За такої ситуації експерт рекомендує обов’язково перевіряти якість карбаміду та інших добрив перед купівлею, адже це дозволить вберегтися від втрат урожайності та фінансових збитків.