Програма МВФ для України буде переглянута, обговорення щодо цього розпочались 23 травня. Йдеться про чотирирічну програму розширеного фінансування обсягом у 15,6 млрд доларів, яка була затверджена наприкінці березня. Гроші мають допомоги державі задовольнити нагальні фінансові потреби, але аби їх отримати необхідно спершу виконати 19 вимог МВФ.
За його словами, мова йде про три ключові блоки:
“В першу чергу мова йде про те, що Україна бере на себе зобов’язання повернутися з другого півріччя цього року до довоєнної системи оподаткування. Йдеться про скасування 2%-ї системи оподаткування для бізнесу чи ФОПів, повернення перевірок суб’єктів господарювання… Є також вимога щодо підвищення прозорості та підзвітності спецрахунків або ж схвалення національної стратегії доходів, відмова від монетизації бюджету (простими словами, це коли уряд має фінансувати бюджетні видатки без участі НБУ”, – розповів він.
“Це напрямок того, що Нацбанк має повернутися в майбутньому по плаваючого обмінного курсу, це буде на другому етапі реалізації програми (через 12-18 місяців). Для цього повинна відбутися ціла низка умов, щоб ринок був гармонізований та збалансований. Поки що НБУ, якщо говорити про валютний ринок, продає достатньо багато доларів з золото-валютних резервів для підтримання курсу гривні”, – зазначив експерт.
До кінця червня НБУ також має також оновити свою стратегію. Фурман підкреслив, що регулятор вже це зробив, презентація була в понеділок. Ще одна умова – проведення діагностики банків та їхніх проблемних активів зокрема.
В документі на сайті фонду вказано про необхідність посилення інституційної автономії САП, передачу Оператора Міністерству енергетики та ухвалення нового статуту, відновлення декларування держслужбовців, посилення перевірок політично значущих осіб за стандартами FATF.