Найтяжчим 2022 рік виявився, звичайно, для українців, але криза цьогоріч не оминула майже нікого. В різних сферах, від криптовалют та метавсесвіту, до технологій штучного інтелекту та фармацевтичного бізнесу, спостерігається шквал невдач та провалів.
Цей рік став випробувальним для багатьох компаній, навіть таких гігантів як Google та Meta. Хтось втримався та зробив висновки, деяким брендам довелось припиняти діяльність, а дехто з відомих мільярдерів став банкротом та навіть потрапив за ґрати.
Google Stadia мав зробити революцію, надавши геймерам доступ до ігор у будь-який час і в будь-якому місці, без необхідності завантажувати або встановлювати їх. Але швидко стало очевидно, що результати не відповідають анонсам та очікуванням. До грудня 2022 року Google Stadia стала одним з найбільших технологічних провалів останнього часу, і, безумовно, цього року.
Нагадаємо, що у жовтні 2022 року компанія Google оголосила, що закриває свій хмарний ігровий сервіс Stadia та повертає всім гравцям кошти за обладнання, контент та доповнення, придбані в Google та магазинах Stadia. Очікується, що гравці не повертатимуть продукти навіть після отримання відшкодування.
Проблема Google Stadia виникла в багатьох сферах. Однією з них була потреба в більшій стабільності та надійності. Стримінговий сервіс часто зазнавав значних лагів, збоїв та відключень, що робило його практично непридатним для використання багатьма користувачами. Іншою проблемою був обмежений вибір ігор, доступних на платформі. Це ускладнювало сприйняття сервісу як життєздатної альтернативи традиційним консольним іграм.
Загалом, запуск Google Stadia сильно розчарував геймерів та технічних ентузіастів. Незважаючи на високі амбіції, сервіс не виправдав очікувань і зрештою провалився.
2022 рік був бурхливим на ринку криптовалют, темою року стали банкрутства, крахи та нестабільність ринку. Першим і найбільшим потрясінням для ринку криптовалют став крах криптовалюти Terra Luna/USD, який знищив майже всю її вартість. Багато аналітиків називали цю монету новим класом активів, але коли вона впала, то потягнула за собою багато інших цифрових активів, що призвело до масштабної нестабільності на ринку.
Другим великим криптопадінням 2022 року стало банкрутство криптобіржі FTX. Це одна з найрезонансніших подій у криптоіндустрії цього року, Amazon навіть випустить телешо про це. Попри події з біржою, всю увагу ЗМІ прикував до себе її співзасновник — Сем Бенкман-Фрід, який опинився за ґратами.
Бенкмана-Фріда обвинувачують у фінансових махінаціях, від яких постраждали десятки тисяч вкладників на мільярди доларів. Зокрема, за словами прокурорів, він намагався покрити збитки власного хедж-фонду Alameda Research. Наразі його випустили під рекордну заставу у $250 млн. Детальніше читайте у матеріалі.
Аналогічно, одна з найпопулярніших кредитних платформ для криптовалют — Celsius, раптово припинила діяльність, залишивши клієнтів без вкладів. BlockFi та Three Arrows Capital також зіткнулися з банкрутством через неправильне управління коштами.
Крім того, у 2022 році обвалився ринок NFT, хоча протягом 2021 року він переживав бум, коли інвестори з’їжджалися, щоб придбати твори мистецтва та предмети колекціонування в цифровому форматі. А коли він обвалився, впала і вартість NFT, знищивши мільйони доларів інвестицій.
Ці події стали важливим уроком як для інвесторів, так і для розробників: на цьому високо волатильному ринку нічого не гарантовано, і при інвестуванні в цифрові валюти завжди слід дотримуватися обережності.
У жовтні 2022 року технологічний магнат Ілон Маск взяв під контроль Twitter. Але замість того, щоб відкрити нову еру процвітання та ефективності, його правління супроводжувалося помилками та суперечностями. По-перше, Маск запропонував платну верифікацію на платформі, що одразу ж призвело до того, що люди почали видавати себе за відомих особистостей і великі компанії. Його правління також призвело до відновлення акаунтів Каньє Веста та інших суперечливих персон, що призвело до інших проблем з модерацією контенту.
Ще більш дивним є той факт, що Маск звільнив половину співробітників компанії і лише через певний проміжок часу зрозумів, що вони потрібні йому для продовження роботи. Щоб ще більше ускладнити ситуацію, він запровадив нову, жорстку версію Twitter 2.0, яка вимагала від співробітників присяги йому на вірність. Це призвело до звільнення ще більшої кількості інженерів та інших ключових співробітників. Навіть в ЄС незадоволені його діяльністю, а підписники просять залишити посаду голови Twitter.
Крім того, Маск також стикається з проблемою погашення кредиту в $13 млрд, які він взяв у борг для купівлі «блакитної пташки».
Наприкінці грудня взагалі стало відомо, що дані 400 млн користувачів Twitter виставили на продаж на нелегальному ринку.
Це поглинання виявилося справжньою катастрофою і повчальною історією для всіх, хто розглядає можливість подібної авантюри. Амбітний план Маска, ймовірно, запам’ятається як один з найбільших технологічних провалів 2022 року.
Цей злощасний препарат був створений бельгійським хіміком Полом Янссеном у 1953 році. Науковець хотів створити потужне знеболювальне, яке змогло б перевершити морфін, і у нього це вийшло. Синтетичний опіоїд фентаніл — у 100 разів активніший, але є одна суттєва деталь — смертельна доза препарату — 2 мг.
У 2022 році фентаніл побив найпохмуріші рекорди. Від нього лише у Сполучених Штатах померло близько 70 тис. людей. На це знеболююче припадає 2/3 усіх смертельних випадків передозування наркотиками.
Як стверджують аналітики, така сумна статистика стала можлива завдяки неправдивим заявам компанії Janssen Pharmaceuticals (дочірній підрозділ Johnson & Johnson) про механізм звикання до рецептурних опіоїдних препаратів.
Бренд заробляв величезні гроші на тому, що люди ставали залежними від таблеток та пластирів з фентанілом. Цьогоріч Janssen погодилась виплатити $5 млрд, але власну провину так і не визнала. Тепер фентаніл продають кримінальні структури, в чиїх руках нарколабораторії та заводи по виготовленню підробок ліків.
У 2022 році компанія Meta зазнала різкого та потужного падіння — капіталізація знизилась до мінімального за понад три роки рівня. Згідно зі звітом, прибутки бренду за третій квартал впали на 46%: заробіток від операційної діяльності становив $5,6 млрд, проти $10,4 млрд у третьому кварталі 2021 року.
Окрім критичного рівня інфляції та діяльності ФРС США, таке падіння є наслідком жорсткої конкуренції та кількох гучних скандалів, в тому числі з роботодавцями, які виступають проти деяких практик компанії. Крім того, зухвалий план бренду щодо запуску метаплатформи поки що зазнав невдачі.
«Facebook став Meta Platforms у жовтні 2021 року, щоб продемонструвати свою прихильність до створення метапростору — середовища віртуальної реальності, яке об’єднує всі його продукти. Однак незрозуміло, як цей метапростір допоможе пересічному громадянину», — кажуть деякі експерти.
Також декілька днів тому стало відомо, що Meta виплатить рекордні $725 млн за врегулювання позову щодо витоку даних. Детальніше читайте у матеріалі.
Це інноваційний, слабко вивчений, але стрімко прогресуючий напрямок, на шляху якого вже трапилось багато перипетій, і очікується ще більше. Так, одним із найрезонансніших провалів став сплеск злочинності, де головним інструментом махінацій стали діпфейки. Також deepfake використовують для створення фальшивих порнографічних відео із селебриті або для помсти.
З іншого боку, штучний інтелект називають потужною і дуже проблематичною рушійною силою змін у суспільстві. По-перше, після успіху Lensa люди турбуються, що додатки для селфі зможуть непропорційно сексуалізувати і змінювати зовнішній вигляд жінок. Це дуже сильно вплине на соціальні настрої.
По-друге, як зазначив Максиміліан Ганц, старший науковий співробітник Mozilla Foundation, ШІ «годують» мільярдами зображень з інтернету, і це несе не лише позитивний вплив. Штучний інтелект легко піддається обману і пропагує образливі погляди або створює оманливий контент.