Топ українських компаній за рівнем доходу під час війни: хто вони і з ким пов’язані

У нещодавньому дослідженні R&D-центру YouControl було вивчено фінансові показники 1000 найбільших українських компаній у 2022 році. Основні висновки показують домінування фінансово-промислових груп, коливання доходів та знахідки з несподіваними діловими відносинами. Заглибмось в основні моменти.

Статистика

Серед 1000 найбільших компаній за доходами у 2022 році значна більшість була афілійована з фінансово-промисловими групами. Примітно, що лідируючими стали «Систем кепітал менеджмент» (СКМ) та «Смарт-Холдинг» із 46 та 23 асоційованими компаніями відповідно.

52% компаній продемонстрували зростання доходів, а 43% – зниження. Серед компаній, які досягли значних результатів, слід зазначити “Твій Газзбут”, “Берегівське ХПП” та “Тека Петролеум”. Цим компаніям вдалося досягти десятикратного збільшення своїх доходів.

Топ-20

Серед топ-20 компаній за доходами дев’ять перебували під контролем держави, а 11 належали фінансово-промисловим групам. Серед відомих компаній були роздрібні торговці, торговці харчовими продуктами, сільськогосподарські підприємства, фармацевтичні дистриб’ютори та підприємства, пов’язані з енергетикою. Доходи семи компаній із топ-20 значно збільшилася порівняно з попереднім роком, при цьому у п’яти з них зростання перевищило 40%.

Більш ніж половина з 1000 найбільших компаній входили до складу фінансово-промислових груп, у тому числі СКМ, Смарт-Холдинг, ФПГ Приват, Миронівський хлібопродукт МХП, Енергетичний стандарт. Ці групи охоплюють широкий спектр секторів, включаючи енергетику, сільське господарство та інвестиції.

Ділові відносини з ворогом

Попри санкції та російську агресію, чотири українські компанії підтримували ділові зв’язки з рф, а дві мали зв’язки з Білоруссю.

Вісім компаній із першої тисячі мали зв’язки з Росією, Білоруссю та Китаєм. Крім того, шість українських компаній були співвласниками російських компаній.

Постає питання: «Як таке взагалі можливо в умовах війни?».

Підсумок

Найприбутковіші компанії в країні в основному знаходяться під контролем держави або афілійовані з фінансово-промисловими конгломератами. Найнеймовірніше те, що існує частина компаній, тісно пов’язаних із ворогом.