Ціна альтернативи експорту: аграрії додатково витрачають щомісяця $120 млн
Морські шляхи залишаються єдиним варіантом, який дозволить Україні експортувати необхідні обсяги зернових та олійних. І хоча паралельно аграрії та трейдери працюють над розвитком альтернативних шляхів експорту, розбудовуючи інфраструктуру та збільшуючи їхню потужність, однак ця логістика занадто дорога і економічно невиправдана для сільгоспвиробників.
Учасники ринку зазначають, що як би не розвивалися альтернативні шляхи, вони повною мірою не замінять експорт морем. І хоча за останній рік ситуація покращилася, і сьогодні через альтернативні шляхи експортується близько 3,5 млн т на місяць, важливими залишаються три чинники: обсяги, вартість логістики та географія. Сьогодні ж експортні можливості України звузилися до країн Середземномор’я та ЄС. У довоєнний період через морські порти значна частка агропродукції експортувалася до країн Азії та Близького Сходу, але зараз до цих ринків важко дотягнутися.
За словами генерального директора компанії Kernel Євгена Осипова, середня вартість додаткових затрат на логістику альтернативними шляхами нині складає $40 за тонну. Тобто якщо порахувати вивезений обсяг, отримаємо $120 млн. Це ті кошти, який український аграрій платить додатково за експорт альтернативними каналами.
Олія та шрот їхатимуть альтернативними шляхами
У компанії Kernel відзначають, що весь вироблений цього року обсяг шроту та олії зможуть вивезти альтернативними шляхами, для цього мають достатньо потужностей. Також подбали й про енергонезалежність олійноекстракційних заводів, щоб вони працювали та виготовляли продукцію незалежно від ситуації в загальній енергосистемі. Для цього на всіх заводах Kernel запущено когенераційні установки і турбіни, які виробляють власну електроенергію.
За словами Євгена Осипова, зараз Kernel працює з фермерами щодо закупівлі олійних — соняшнику та ріпаку. А от чи закуплятиме компанія у фермерів зернові, залежатиме від роботи зернового коридору.
«Якщо він буде функціонувати то, безумовно, ми будемо давати можливість аграріям експорту через нас або ж проводитимемо закупівлі зернових. В іншому випадку в нас такої можливості не буде», — зауважує Євген Осипов.