Зростання витрат мереж автозаправних станцій (АЗС), викликане масовим використанням генераторів, може підвищити ціни на пальне приблизно на 1 грн/літр. Однак причин для кардинальних змін на ринку поки не спостерігається, тоді як певні проблеми з постачанням справді є. Про це повідомив директор Консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.
За його словами, фіксується збільшення оптових цін на пальне. Тому є невелике зростання роздрібних цін, яке пов’язане також із використанням генераторів.
“[Подорожчання] може становити від 1 грн/л залежно від інтенсивності використання “гени” та обсягів продажів. (Водночас смішно читати про збільшення собівартості продажів за рахунок Cтарлінків – не смішіть, будь ласка). Для будь-яких трагічних коливань немає жодних підстав”, – наголошує Куюн.
Він також визнає, що існує “напруга у сфері постачання”, що стало результатом кількох факторів. Так, на 10 днів було зупинено транспортування у Румунії, Болгарії та Молдові через погодні умови. Це спричинило затримку законтрактованих вантажів.
Крім того, через проблеми зі світлом українська митниця працює з перебоями, тому на кордоні, за даними Куюна, сформувалися черги із сотень тисяч машин.
До того ж, споживання палива в країні зростає. Причиною є генератори, на яких працюють промислові підприємства, мобільні вежі та інше. Іноді на одне таке обладнання потрібно сотні літрів палива на добу.
Ще один фактор – націоналізація “Укрнафти” та понад 500 її АЗС. Тепер компанія працює з новими постачальниками, що також тисне на ринок.
“Як бачимо, є деякі нюанси. Але це ринкова ситуація, таке траплялося і раніше в різних варіаціях… У ринку занадто багато стимулів для нарощування постачання, і це вже відбувається”, – каже експерт.
При цьому він прогнозує ймовірне зниження цін за “тиждень-другий” через падіння вартості палива на зовнішньому ринку.