В Україні обвалилися ціни на молоко: у чому причина та чого очікувати далі

Закупівельні ціни на молоко в Україні в другій половині березня продовжили рухатись вниз через збільшення обсягів експорту української молочної продукції та збільшення споживання всередині країни.

Закупівельні ціни на молоко

За даними аналітиків, середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 25 березня становила 16,35 грн./кг без ПДВ, що на 45 коп. менше ніж місяць тому. Вищий ґатунок в середньому коштує 16,15 грн./кг без ПДВ, що на 50 коп. менше відносно минулого місяця. Натомість середня ціна на молоко першого ґатунку склала 15,65 грн./кг без ПДВ і знизилась на 35 коп. відносно другої половини минулого місяця. Мінімальна ціна в господарствах становила 15,00 грн./кг, що на 20 коп. менше порівняно з минулим місяцем. Максимальна ціна становила 16,00 грн./кг і впала на 20 коп.

Відповідно, середньовиважена ціна трьох ґатунків становила 16,20 грн./кг без ПДВ, що на 40 коп. менше ніж місяць тому.

Фото 2 — В Україні обвалилися ціни на молоко: у чому причина та чого очікувати далі

Надлишки молока-сировини в Україні будуть збільшуватися

Аналітики зауважують, що українці звикли до високих цін на молочні продукти. Споживання молочної продукції в Україні стимулюють молокопереробні заводи шляхом проведення акційних знижок на свої товари в торговельних мережах.

Вони прогнозують, що у квітні може відбутися незначне зниження ціни на молоко-сировину в Україні на 20-30 коп. Але в перерахунку на євро ціни на молоко-сировину в Україні вищі ніж в Новій Зеландії та країнах Південної Америки, які активно експортують свою молочну продукцію в країни Азії та Африки та конкурують з українськими та європейськими експортерами.

Крім того, фактором зниження цін на молоко-сировину в Україні може стати відміна 5 червня 2025 року з боку ЄС пільгового митного режиму для сільгосппродукції українського виробництва, у тому числі молочних продуктів. Як пояснюють експерти, відновлення мит вірогідно вплине на скорочення обсягів експорту молочних продуктів з України навіть в треті країни, оскільки їх постачання здійснюється через морські порти Польщі та Румунії. У разі розвитку подій за подібним сценарієм, надлишки молока-сировини в Україні будуть збільшуватися, а закупівельні ціни йти вниз.