За останні кілька місяців Нацбанк закрив чимало фінансових компаній – чому?
Нещодавно Національний банк України анулював ліцензії на надання фінансових послуг двом фінансовим організаціям, котрі давно і активно працюють у галузі мікрокредитування. Хоч процес позбавлення ліцензій МФО, котрий тягне за собою їх закриття, і не є рідкісним явищем в українському фінансовому просторі, все ж раніше це відбувалося стосовно невеликих та головне – неактивних гравців ринку.
Серед українських фінансових компаній, які закриваються та йдуть з ринку, завжди були три категорії: перші після перевірок з боку НБУ самі відмовляються від ліцензій, припиняючи роботу, інші отримують штрафи за порушення фінансового законодавства, а треті закриваються примусово через анулювання регулятором їхніх ліцензій. Регуляторна рука активно закриває маловідомі та малоактивні компанії, проте нещодавно вона дісталася і до МФО, котрі активно працюють багато років, займаючи чималий сегмент ринку.
Далі розповідаємо про старт великої чистки ринку кредитних організацій, розпочатої Нацбанком, а також про те, чого чекати українським МФО далі – настрої НБУ пом’якшаться або стануть суворішими?
Перш за все ми вирішили трохи розповісти про темпи та масштаби, з якими Національний банк України позбавляє фінансові (і нефінансові) компанії ліцензій на провадження діяльності. Хвилі перевірок, штрафів та закриттів ми розташували у зворотному порядку, починаючи віднині.
Березень 2023 року. 3 березня НБУ оштрафував п’ятьох фінансових компаній та одного лізингодавця за несвоєчасне подання регулятору звітності за ІІІ квартал/дев’ять місяців 2022 року. Штрафи накладено на: ТОВ «ФК Основа»; ТОВ «Бренд Лізинг»; ТОВ «ФК «Палладіум Фінанс»; ТОВ «ФК «Контрактовий Дім»; ТОВ «ФК «Аврора-І»; ТОВ «ФК «Арго».
Лютий 2023 року. 27 лютого Нацбанк оштрафував три фінансові компанії за несвоєчасне подання звітності за ІІІ квартал/дев’ять місяців 2022 року: ТОВ «УМ Факторинг»; ТОВ «Веллфін»; ТОВ «Гроші 247».
24 лютого Національний банк України застосував до мікрофінансових організацій Mister Cash і CCloan заходи впливу у вигляді відкликання, тобто анулювання, ліцензій на надання фінансових послуг, а саме на надання коштів у позику, зокрема, на умовах фінансового кредиту.
Серед причин відкликання ліцензій регулятор вказує: порушення вимог ЗУ «Про споживче кредитування», «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», «Про електронну комерцію», а також Цивільного кодексу України і нормативно-правових актів НБУ (Положення про додаткові вимоги до договорів небанківських фінансових установ про надання коштів у позику, Правил розрахунку небанківськими фінансовими установами України загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит, Положення про ліцензування та реєстрацію надавачів фінансових послуг та умови провадження ними діяльності з надання фінансових послуг).
Відкликання ліцензії означає, що фінустанова позбавляється права провадити діяльність за видами відкликаних ліцензій. При цьому відкликання ліцензій не звільняє компанію від її зобов’язань за договорами про надання фінансових послуг перед клієнтами.
24 лютого НБУ анулював компанії «Омега» ліцензії на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг через невідповідність структури власності страховика вимогам законодавства України. Після цього установа не може працювати за видами відкликаних ліцензій.
У лютому НБУ оштрафував на 2,3 млн грн страхову компанію «Опіка», що входить разом з компаніями CCloan та Mister Cash у групу СС Capital, за укладання договорів не у письмовій формі.
16 лютого Нацбанк анулював ліцензії восьми небанківським фінансовим установам. На підставі власних заяв анульовано всі наявні ліцензії: ТОВ «ФК «Груп Фактор»; ТОВ «Флексібл Файненшл Солюшнз»; ТОВ «Глобал Факто»; ТОВ «ФК «Центр Фінансових Рішень»; ТОВ «ФК «Дельта Капітал»; ТОВ «ФК «Кресто»; ТОВ «ФК «Аметист Фінанс»; КС «Залогінвесто».
9 лютого НБУ анулював ліцензії трьом небанківським фінансовим установам на підставі їхніх заяв. Це ТОВ «Фактор Вест»; ПТ «Ломбард Роял Голд Шепель і Компанія»; ТОВ «Стар Файнен Груп».
3 лютого регулятор анулював ліцензії шести небанківським фінансовим установам, а також виключив з реєстрів 29 установ та 3 страхових брокери. Детальний перелік цих компаній можна переглянути за цим посиланням.
Січень 2023 року. У січні НБУ застосував до п’яти небанківських фінустанов заходи впливу за порушення законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, а також вимог валютного законодавства. Йдеться про ТОВ «Фінод»; ТОВ «ФК «Центрофінанс»; ТОВ «Імпорт Карс Лізинг» (письмове застереження); ТОВ «НСП» – штраф у розмірі 82 500 грн та анулювання ліцензії на переказ коштів у нацвалюті без відкриття рахунків; ПТ «Хруща та Компанії «Ломбард АВК» – штраф у розмірі 51 000 грн.
11 січня з реєстрів було виключено 63 учасники ринку небанківських фінансових послуг: 30 фінансових компаній, одного страховика, три ломбарди, три кредитні спілки, три лізингові компанії та два страхові брокери – добровільно, і 16 фінансових компаній, один страховик, один ломбард, одна кредитна спілка та дві лізингові компанії – примусово. До того ж 31-й фінансовій компанії, одному страховику, п’яти ломбардам, трьом кредитним спілкам та чотирьом лізинговим компаніям анульовано всі ліцензії добровільно, а 10 фінансовим компаніям, одному ломбарду та одній лізинговій компанії – примусово.
Крім того, у січні НБУ двічі штрафував Mister Cash «за неетичну поведінку, що порушувала «колекторський» закон».
Грудень 2022 року. За порушення законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, а також вимог валютного законодавства НБУ застосував до семи небанківських фінустанов заходи впливу: ТОВ «ФК «Арагон»; ТОВ «Тормес-Капітал»; ДП «УЦ «Безпека», ТОВ «ФК «Солід груп» (письмові застереження); ТОВ «НСП» – штраф на 51 000 грн; ТОВ «ФК «Контрактовий дім» – штраф на 204 000 грн; ТОВ «ФК «Фінофіс» – штраф на 17 000 грн.
7 грудня з реєстрів було виключено 51 учасника ринку небанківських фінансових послуг: 17 фінансових компаній, один страховик, один ломбард, сім кредитних спілок – добровільно, а 16 фінансових компаній, шість страховиків, два ломбарди та одна лізингова компанія – примусово. 21 фінансовій компанії, одному страховику, одному ломбарду та шести кредитним спілкам анульовано всі ліцензії добровільно, а 17 фінансовим компаніям, семи страховикам та трьом ломбардам – примусово.
До того у грудні НБУ оштрафував компанію Mister Cash на 85 000 грн «за недотримання вимог до договору про споживчий кредит».
Листопад 2022 року. 17 листопада Національний банк України анулював ліцензії 17 небанківським фінансовим установам на підставі їхніх заяв. Детальний перелік можна подивитися тут.
Також за порушення законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, регулятор застосував письмові застереження до таких небанківських фінустанов: ПТ «Ломбард Приват»; ПТ «Ломбард ТОВ «Гарант Капітал»; ТОВ «ФК «Пінг-Понг».
До того ж НБУ оштрафував за порушення порядку здійснення торгівлі іноземною валютою в готівковій формі такі небанківські фінустанови: ТОВ «ФК «Мані репаблік» – на 10 534 грн; ТОВ «ФК «Масон» – на 127 100 грн; ТОВ «ФК «Єдиний Простір» – на 9839 грн; ТОВ «ФК «Аверс» – на 500 000 грн; ПрАТ «УФГ» – на 500 000 грн; АТ «Укрпошта» – на 100 000 грн.
Також того місяця НБУ оштрафував компанію CCloan на 85 тисяч гривень за недотримання вимог до договору про споживчий кредит.
Жовтень 2022 року. НБУ застосував до дев’яти небанківських фінустанов заходи впливу за порушення законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом: ТОВ «ФК «Октава Фінанс», ТОВ «Преміум Фінанс»; ТОВ «Перестраховий брокераж”; ТОВ «ФК «Макс Капітал»; ТОВ «ФК «Гелексі»; ТОВ «ФК «Аксіома»; ТОВ «Обміночка» (письмові застереження); ТОВ «ФК «Абекор» – штраф на 204 000 грн; ПТ «Ломбард Бичков і Шешуков» – штраф на 51 000 грн та анулювання ліцензії на надання фінансових послуг.
Національний банк України має законне право закрити МФО, анулювавши ліцензію, через порушення законодавства щодо фінансового моніторингу, а також за агресивну колекторську діяльність компанії, за ненадання жодних фінансових послуг протягом року (фактично – за простій та неактивність) та за те, що компанія не привела структуру власності у відповідність до вимог закону.
Процедура закриття МФО Нацбанком виглядає так:
Цікава річ – з осені минулого року, тобто з того часу, як у Нацбанку змінилася верхівка топ-менеджменту, зокрема, і голова, було ухвалено низку документів, які врегульовують порядок перевірок фінансових компаній та уточнюють процедуру анулювання ліцензії з надання фінансових послуг. Йдеться ось про що.
18 жовтня НБУ врегулював порядок організації, проведення та оформлення результатів інспекційних перевірок колекторських компаній, які не мають статусу небанківської фінансової установи та включені до реєстру колекторських компаній, що здійснюють в інтересах кредитодавця чи нового кредитора врегулювання простроченої заборгованості споживачів фінпослуг. НБУ вирішив проводити позапланові інспекційні перевірки таких компаній без попереднього повідомлення.
Йдемо далі. 2 листопада регулятор запровадив особливий, спрощений, порядок анулювання ліцензій для страховиків на період дії воєнного стану і змінив умови застосування заходів впливу і ознаки небездоганної ділової репутації.
29 листопада НБУ визначив додаткові вимоги до договорів про надання фінансових платіжних послуг, укладених небанківськими надавачами платіжних послуг та банками зі споживачами, які мають забезпечити захист прав та інтересів споживачів.
30 листопада стало відомо, що Національний банк поновив низку регуляторних вимог до учасників ринку, зокрема щодо дотримання фінансових нормативів та строків подання звітності. Для продовження роботи учасникам ринку потрібно привести свою діяльність у відповідність до цих вимог.
26 грудня Національний банк України на період дії воєнного стану уточнив процедуру анулюванням ліцензії на провадження діяльності з надання фінансових послуг, а також перелік ознак, що свідчать про здійснення надавачем фінансових послуг ризикової діяльності. Анулювати ліцензію можуть за наявності однієї з таких підстав: а) невиконання надавачем фінпослуг рішення НБУ про усунення порушень ліцензійних умов; б) повторне порушення надавачем фінпослуг ліцензійних умов; в) виявлення факту здійснення надавачем фінпослуг ризикової діяльності; г) відмова надавача фінпослуг у проведенні перевірки Нацбанком; ґ) невідповідність структури власності надавача фінпослуг вимогам законодавства України; д) застосування Нацбанком двічі на рік або частіше заходів впливу за порушення вимог щодо взаємодії зі споживачами під час врегулювання простроченої заборгованості.
29 грудня 2022 року набув чинності закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення регулювання кінцевої бенефіціарної власності та структури власності юридичних осіб».
Закон встановлює таке:
Майже одразу після набуття законом чинності НБУ продовжив терміни подання документів про фінансовий і майновий стан бенефіціарів небанківських фінансових установ до 31 березня 2023 року.
Щоб відчути і зрозуміти тенденцію, яка витає на ринку фінансових послуг України, варто простежити ланцюжок посилення впливу регулятора на ринок вітчизняних фінкомпаній. Спершу – до зими 2022/23 – НБУ позбавляв ліцензій на діяльність маловідомі невеликі компанії з крихітною часткою на ринку та з невеликим грошовим оборотом. Після цього – у жовтні-листопаді 2022 року бачимо, як Нацбанк стискає рамки дозволеного фінкомпаніям, впроваджуючи раптові перевірки без попередження та поновлюючи регуляторні вимоги до учасників ринку. Далі парламентарі ухвалюють закон, який зобов’язує МФО надавати інформацію про своїх бенефіціарів у чітко прописані терміни. Тепер регулятор позбавляє ліцензій на діяльність мікрофінансові організації зі значною часткою на ринку, які є надзвичайно активними гравцями.
До того ж Нацбанк скрупульозно перевіряє і банки – приміром, нещодавно стало відомо, що регулятор підозрює дев’ять банків у корупції, пов’язаній з ігровим бізнесом. У регулятора повідомили, що у 2022 році гральний бізнес ухилявся від сплати податків за допомогою схеми з міскодінгу – встановлення банком коду торговця, що не відповідає справжньому виду діяльності підприємця. Обсяг грошей, який йде від грального бізнесу через банки на «зарплати у конвертах», оцінюється у 54 млрд грн на рік. Наразі НБУ перевіряє ці банки і вживає до них заходи впливу – у розслідуванні фігурує 2 мільйони банківських карток: гравці, фейкові картки, «зарплатні» картки тощо.
Ми запитали у двох експертів ринку МФО про те, як анулювання дозволів на роботу великих гравців ринку вплине на ринок. На умовах анонімності фахівці поділилися своєю думкою про ситуацію, що склалася.
«Коли ми говоримо про дві компанії, які були позбавлені ліцензій нещодавно, то фактично говоримо про організації з одним кінцевим бенефіціаром. Слід пам’ятати, що Національний банк, як регулятор фінансового ринку, наділений надзвичайно великими повноваженнями. Він самостійно визначає правила гри та самостійно контролює їх дотримання. Регулятор може позбавити фінкомпанію ліцензії за систематичне, тобто регулярне невиконання вимог законодавства. У випадку з цими двома компаніями, в оприлюдненій частині рішення наведений широкий перелік законів та нормативних актів, які були порушені. Однозначно, таке рішення регулятора заслуговує на увагу, адже це перший подібний прецедент. НБУ чітко нагадав учасникам ринку, що не тільки має право, але й може діяти дуже жорстко», – зазначає перший експерт.
Він певен, що історія з анулюванням ліцензій двох великих гравців ринку не буде надто відчутною подією для ринку МФО і суттєво не вплине на ринкові позиції інших гравців. Але те, що точно відбулося, – каже експерт, – це наведення фокусу усіх гравців на дотримання вимог Національного банку. Зараз, на думку фахівця, ще дуже рано говорити про «великі чистки» на підставі одного рішення Нацбанку, але є сенс констатувати посилення контролю з боку регулятора.
Другий експерт каже, що НБУ позбавляє компанії ліцензій на основі законів, без особистої неприязні: «Регулятор виставив норми і правила, за якими він хоче, щоб всі працювали, і ринок має працювати саме так. Щоправда, не всі хочуть цього дотримуватися, адже якщо дотримуватися всього, компанія не може ефективно працювати, адже, приміром, ідентифікація та верифікація клієнта коштує немалих грошей (кожен запит банку), та й усіх норм і правил, висунутих Нацбанком щодо наповненості сайту, дотримуватися нелегко».
Він також розповів, що ліцензію анулювали двом компаніям за статтею закону, згідно з якою калькулятор сайту має мати певний, визначений регулятором, вигляд.
«Ці дві компанії, позбавлені ліцензій нещодавно, пов’язані – у них один директор. А якщо в одній компанії проблеми, то автоматично вони переносяться і на інші. До того ж, обидві компанії мали відхилення від затверджених Нацбанком норм. Крім того, одна з компаній, якій анулювали ліцензію, ще восени мала питання з боку НБУ до порядку укладення договорів з клієнтами, але зайнялася вирішенням цього питання лише у січні. Власне, виникають питання до компанії – чому не вирішували помилки, на які вказав регулятор? Друга ж компанія отримала нещодавно штраф за «некоректний» колекшн – якщо почитати відкриті форуми і фідбек від клієнтів, то стає зрозуміло, що компанія не дуже лояльно ставиться до людей», – підкреслює другий фахівець.
На його переконання, для компаній-конкурентів позбавлення ліцензії активних гравців ринку впливає непогано, адже у клієнта скорочується вибір. Однак з боку ринку це впливає негативно, адже створює прецедент – мовляв, якщо НБУ приходить з перевірками до одних компаній і закриває їх, то так само може прийти і до інших компаній – оштрафувати і анулювати ліцензії.
Фахівець певен – якщо фінкомпанія не дотримується правил регулятора, то треба здавати ліцензію, або НБУ її відбере: «Якби до кожної компанії прийшли з перевірками, то ринок скоротився б ще більше. Насправді поки що Нацбанк дивиться крізь пальці на дотримання правил верифікації, ідентифікації, укладення договорів та колекшн. Чистки від НБУ будуть і надалі, і якщо це стосуватиметься компаній, які не дотримуються правил, то це піде на користь ринку, адже очистить його. При цьому компаніям, що працюють за законом, немає чого боятися».
Усе вищесказане, очевидно, свідчить про чистку ринку МФО, ініційовану та розпочату фінансовим регулятором. Відповідно до інсайдерської інформації, далі на ринок чекають ще глобальніші: скрупульозніші та глибші – чистки, які можуть зачепити немало відомих і активних гравців ринку. Анулювання ліцензій фінансових компаній свідчить і про спробу навести порядок на ринку, і разом з тим – про прицільну і сплановану чистку фінансового ринку та підготовку вільного місця для фінансових установ, підконтрольних окремим представникам влади. Такі установи при сприятливому «кліматі» на ринку та сприянні регулятора найближчим часом зможуть стати сильними гравцями та частково монополізувати ринок.
Тож, з огляду на нові закони, положення та постанови, що безпосередньо торкаються фінансових компаній, а також, зважаючи на величезну кількість позапланових перевірок таких компаній, є сенс зазначити, що НБУ готує великі чистки ринку МФО, які надалі лише набиратимуть сили.