Українські виробники хліба потребують інструментів для ефективного регулювання недобросовісних торгових практик при взаємодії з мережами ритейлу.
Таку думку висловив перший віцепрезидент Всеукраїнської асоціації пекарів (ВАП) Юрій Дученко, повідомляє «Інтерфакс-Україна».
Він зазначив, що наявні проблеми у комерційних відносинах негативно впливають на постачальників продукції, кінцевих споживачів, а також державу загалом.
Юрій Дученко уточнив, на сьогодні у Верховній Раді зареєстровано п’ять законопроєктів, спрямованих на врегулювання взаємодії постачальників із торговельними мережами, проте жоден із них не вирішує повною мірою проблем хлібобулочної галузі.
«Великі постачальники та виробники продуктів харчування до торговельних мереж відзначають, що однією з найважливіших проблем у співпраці з мережами ритейлу є нав’язування додаткових послуг постачальнику, які зазвичай не мають реального економічного сенсу і не несуть для нього додаткової користі», — розповів він, зазначивши, що іноді вартість таких послуг непропорційна.
До них належить, наприклад, обов’язок забрати непроданий товар, хоча постачальник ніяк не може безпосередньо впливати на замовлення/обсяг поставленої в конкретний магазин партії товару, умови його реалізації, попит на товар, а також низку інших факторів, що не залежать від постачальника.
Крім того, торговельні мережі встановлюють невиправдано тривалі терміни здійснення розрахунків із постачальниками/виробниками за проданий товар, завдяки чому торговельна мережа отримує, по суті, безвідсотковий товарний кредит. Також мережі примушують постачальників до зниження ціни на їхню продукцію з метою проведення «акцій», тоді як торгова надбавка торгової мережі залишається незмінною.
Представник ВАП констатував, що в Україні відсутнє законодавче врегулювання відносин торгових мереж та постачальників відповідно до принципів, передбачених у Директиві ЄС 633/2019, хоча їхнє впровадження є надзвичайно важливим для збереження цивілізованого продовольчого ринку в країні.