Визначено топ-6 експортерів органічної продукції з вищою доданою вартістю

Україна постачає на світові ринки не лише сировину, але й успішно продає за кордон перероблену органічну продукцію з доданою вартістю. Сьогодні вітчизняні виробники стійко протистоять численним проблемам та долають перешкоди, а також активно продовжують експортувати готову органічну продукцію по всьому світу. За даними електронної системи управління Європейської комісії TRACES, у 2022 році Україна стала третім найважливішим постачальником органічної продукції до ЄС.

Агенція BrandStory у співпраці з органом сертифікації «Органік Стандарт» оприлюднила рейтинг українських експортерів органічної продукції з вищою доданою вартістю.

  • ТОВ «УКРОЛІЯ»

Компанія визнана одним із провідних виробників органічних високоолеїнових та лінолевих органічних соняшникових олій та органічної соняшникової макухи в Україні. Завод «Укролія Органік» є першим в Україні олійно-пресовим підприємством, що спеціалізується на переробці виключно органічної сировини.

ТОВ «УКРОЛІЯ» сертифіковано за міжнародними стандартами органічного виробництва, а саме: стандартом органічного виробництва ЄС, Канадським органічним режимом (COR) та швейцарським стандартом Bio Suisse. Крім того, ТОВ «УКРОЛІЯ» має сертифікат відповідності стандартам органічного виробництва Національної органічної програми США (NOP). Відповідність вимогам стандартів NOP перевірена та підтверджена органом сертифікації Control Union.

Під час виробництва соняшникових олій використовуються передові технології контролю якості, охоплюючи всі етапи — від закупівлі сировини до доставки готової продукції споживачам.

ТОВ «УКРОЛІЯ» активно експортує свою продукцію до більш ніж 50 країн світу. Органічна продукція компанії представлена в країнах ЄС (Німеччина, Франція, Нідерланди, Італія та інших країнах), Австралії, Канаді, США та Китаї.

Продукція також доступна у національних роздрібних мережах, таких як «Сільпо», Goodwine, Auchan, Novus, а також у інтернет-магазині.

  • ТОВ «Агрофірма Поле»

Підприємство є лідером в експорті органічного пшона до країн ЄС. Також воно спеціалізується на виробництві та реалізації різних крупів, зокрема із сочевиці, гороху, ячменю, жита, льону, вівса тощо. До того ж компанія виготовляє борошно з твердих сортів пшениці, яке використовується для виробництва макаронних виробів.

Завод має сертифікати відповідності органічним стандартам Європейського Союзу та відповідає швейцарському стандарту Bio Suisse. Крім того, переробні потужності компанії сертифіковані за стандартом FSSC 22000.

Серед постачальників сировини є постійні партнери — близько 10-15 сільгоспвиробників зі статусом «Органік».

Агрофірма «Поле» активно експортує свою продукцію з 2008 року. Першими країнами експорту стали Чехія та Нідерланди. На сьогодні компанія є лідером серед переробних підприємств і експортує до 25 країн світу. Основний ринок збуту саме органічної продукції — країни ЄС (близько 60%), Велика Британія (20%), США та Канада (10%).

  • ТОВ «Красногірський олійний завод»

Компанія виробляє та реалізує різноманітну продукцію, зокрема нерафіновану соняшникову та ріпакову олії, макуху соняшникову та ріпакову, лушпиння соняшникове та інші товари.

У 2020 році почали переробляти органічний соняшник на олію, і на сьогоднішній день 90% продукції є органічною, а лише 10% — неорганічною.

Підприємство розглядає перспективу будівництва нового складу та закупівлі рафінатора, плануючи виходити на ринок рафінованої олії та продавати її під власним брендом у різних країнах Європи через декілька років. Наразі підприємство експортує нерафіновану олію для подальшої переробки в ЄС.

100% органічної продукції йде на експорт. Наразі компанія веде оптову торгівлю з Нідерландами, Литвою, Німеччиною та Іспанією.

  • Сквирський комбінат хлібопродуктів

Сквирський комбінат хлібопродуктів випускає продукцію під брендом «Сквирянка».

З 2014 року компанія почала виробляти сертифіковану органічну продукцію. Вона має у своєму арсеналі сертифікат відповідності органічну стандарту ЄС від органу сертифікації «Органік Стандарт», а також підтвердження відповідності стандарту Bio Suisse, Швейцарія. Крім того, були отримані сертифікати HALAL і Kosher.

Асортимент органічної продукції налічує 59 найменувань, які включають різноманітні крупи, борошно та пластівці, зокрема борошно, що використовується для продуктів дитячого харчування. Компанія виробляє також продукцію для дитячого харчування.

Близько 40% від усього обсягу виробленої продукції компанія експортує за кордон — до Польщі, Німеччини, Болгарії та Великої Британії.

  • ТОВ «Натур Грін Україна» 

Основним продуктом виробництва компанії є гриби шиїтаке, але, окрім них, вирощуються інші види екзотичних грибів, такі як ерінги (королівська або степова глива), гливи сірі, жовті, рожеві, японські опеньки та інші.

Незважаючи на воєнний стан, компанія працює в штатному режимі й надалі активно експортує свою продукцію до Угорщини, а звідти вона транспортується до країн ЄС, зокрема Німеччини, Бельгії, Нідерландів та Чехії. Наразі ТОВ «Натур Грін Україна» не продає продукцію під власним брендом, але планує це зробити протягом наступних двох-трьох років. Для цього вже сертифікувалися за стандартом FSSC 22000 і розпочали роботу над отриманням стандарту BRC.

Експорт є основним напрямом діяльності компанії з моменту її створення. У середньому від 85 до 95% продукції експортується. А все інше реалізується на ринку України через мережі супермаркетів.

  • ТОВ «Лілак»

ТОВ «Лілак» спеціалізується на виробництві та експорті органічного березового соку.

Щороку (до початку повномасштабної війни) під ТМ Spring Drops підприємство виробляло понад 700 тис. л соків. Крім того, компанія також виробляє продукцію під іншими брендами. Наразі ТОВ «Лілак» зібрало та виготовило близько 400 тис. л органічного березового соку.

Компанія була першою з тих, які 10 років тому вивели на полиці європейських магазинів березовий сік, і залишається лідером серед експортерів соків. Загалом більше половини виробленої продукції експортується. Основну частину експорту становить продукція під торговими марками покупців, проте частина продукції експортується під власною торговою маркою Spring Drops.

Наразі компанія експортує свій березовий сік до Польщі, Румунії та Чехії.