Зараз продовжуються ракетні обстріли, десятки населених пунктів та великих міст зруйновані, а нове житло може будуватись лише на більш «безпечних» територіях і не в таких обсягах, які були до повномасштабної війни. Попри все це український ринок нерухомості, який встиг зазнати випробувань від попередніх періодів нестабільності (початку російсько-української війни у 2014 році, ковідних часів), показує свою стійкість та здатність вистояти в умовах кризи. Зараз ми спостерігаємо наступні тенденції:
– Зростання попиту на купівлю житла, особливо в західних та центральних областях України. Цифри показують, що попит тут наразі навіть вищий за довоєнний. В інших регіонах, на жаль, ситуація не така радісна. На сході країни майже ніхто не розглядає купівлю квартир чи будинків, а на півдні ситуація залишається нестабільною. Тим не менш, середні показники попиту на купівлю житла по Україні вже на рівні довоєнних.
– Продовження збільшення кількості оголошень про продаж чи купівлю житла. Наприклад, у всіх західних та центральних областях України зростає кількість пропозицій на платформі OLX від 15% до 85%, порівняно з показниками минулого року.
На початку повномасштабного вторгнення, ми побачили тенденцію, що люди в більшості шукали житло не у великих містах, а відносно безпечніших обласних центрах. Навесні 2022 у топі областей за пошуком житла були: Закарпатська, Івано-Франківська, Хмельницька, Полтавська та Вінницька області. Українці із південних областей переїжджали у центральні, із центральних у північні, із північних – у західні. За пошуковими запитами переважали великі квартири, оскільки люди переїжджали цілими сімʼями. За характеристиками житла у топі були квартири із розвинутою поруч інфраструктурою, меблями та технікою.
Зараз для оренди актуальні квартири на нижчих поверхах, зі сховищами або паркінгами поруч, можливість заїжджати з тваринами та дітьми, відсутність воєнних об’єктів поруч з житлом.
Щодо купівлі, то українці переважно дивляться нерухомість в обласних центрах. Зараз прослідковується, що, наприклад, львів’яни купують частіше житло в Івано-Франківську. Тобто є тенденція, що люди все більше цікавляться нерухомістю поза межами міст-мільйонників.
Якщо ми говоримо про Київську область, то тут більше цікавляться будинками, а не квартирами. Можливо, дає про себе знати досвід минулої зими та відключень світла. Великого перекосу у вподобаннях українців, щодо вибору житла в сторону передмістя немає, водночас інтерес до регіонів точно зріс та зміцнився.
З початком повномасштабного вторгнення ми спостерігали декілька хвиль внутрішнього переміщення людей. Це вплинуло на попит та пропозицію на ринку нерухомості. Зокрема, досить цікаво змінювались і ціни на житло. Логічно буде показати ці зміни в найбільших містах на заході, сході, півдні й півночі України.
Довгострокова оренда
Київ. У столиці важливо розглядати вартості в розрізі кожного району. Наприклад, в Деснянському районі середня ціна однокімнатної квартири в оренду становила 6 000 грн у квітні 2022 і залишилась такою ж у квітні 2023. У Печерському районі відбулось зростання ціни з 12 000 грн (квітень 2022) до 20 000 грн (квітень 2023) за рік. Загалом по Києву ціни знаходяться на рівні квітня минулого року, але тут важливо врахувати, що в той період вони були заниженими, через початок повномасштабного вторгнення.
Львів. У середньому по місту зростання цін становить 17,3%, 14 200 у квітні 2023 проти 12 100 грн у квітні 2022.
Харків. У місті ціни за квартиру в середньому становлять близько 4 000, цифри зберігаються такі ж, як і у квітні минулого року.
Одеса. У місті спостерігається зростання цін на житло від 500 до 1 500 грн у кожному із сегментів. За оренду однокімнатної квартири зараз потрібно віддати від 6 500 грн проти 5 000 грн у квітні минулого року (точна вартість залежить від району проживання).
Івано-Франківськ. Ціни на оренду зросли на 35%. У квітні 2023 вартість однокімнатної квартири в середньому – 10 тис. грн проти квітня 2022, коли ціна становила 7 400 грн.
Продаж житлової нерухомості
Київ. Залежно від району розміщення об’єкта ціни змінились по-різному, тим не менш середній ріст квітня 2023 до квітня 2022 – від 15% до 17%.
Львів. Зростання цін однокімнатних квартир коливається від 13 до 15%.
Харків. У місті відбулося падіння цін у середньому на 7%.
Одеса. Зростання цін від 17% до 20% на продаж однокімнатних та від 10% до 13% для двокімнатних квартир.
Івано-Франківськ. У середньому в місті зміна ціни сягнула +23% до квітня 2022 року.
Наразі ми бачимо відновлення у всіх сегментах нерухомості. Зокрема, активно почав рости попит на купівлю комерційної нерухомості, а це була одна з категорій, на яку помітно знизилась кількість відгуків після початку війни.
Нерухомість в Україні однозначно має перспективи. З одного боку, відбудова після війни сприятиме зростанню попиту на житло та комерційну нерухомість. З іншого боку, розвиток інфраструктури, зокрема будівництво нових доріг, шкіл, лікарень, торгових центрів, підвищить привабливість різних районів для мешканців та бізнесу.
Також у покупці нерухомості в Україні можуть бути зацікавлені потенційні інвестори, оскільки ціни на житло та комерційну нерухомість після кризи можуть бути нижчими, ніж в інших країнах. Це дає можливість здійснювати інвестиції з великим потенціалом для отримання прибутку в майбутньому. Загалом, відбудова сприятиме підвищенню інтересу до нерухомості в Україні, що може призвести до зростання обсягів продажу в майбутньому. Крім того, велику роль у розвитку ринку відіграє державна політика та реформи у сфері будівництва. Наприклад, початок роботи державної програми доступного кредитування «єОселя», фінансування відновлення та будівництва будинків державою.
Загалом, на те, що далі буде відбуватись на ринку нерухомості, впливають багато змінних. Перша і головна – це те як будуть розвиватись події в Україні через війну. Ми всі сподіваємось на успіхи наших захисників, повернення територій – це те, що позитивно вплине на всі сфери життя, темпи надходження допомоги й відбудови, економіку та ринок нерухомості в Україні.