Банки в Україні зазнали значних втрат через російських окупантів, які з початку повномасштабного вторгнення не тільки руйнували інфраструктуру, але й дестабілізували фінансову сферу зсередини
Нацбанк України опублікував перший звіт про прямі військові втрати банків через війну у червні 2022 року, оцінивши їх в 700 млн грн. Переважно це стосувалось руйнування нерухомості.
А вже станом на літо 2023 року збитки банків від знецінення та переоцінки майна внаслідок воєнних дій (знищення, втрата контролю, пошкодження тощо) сягнули 1,05 млрд грн. Дані за 2024 рік НБУ не оприлюднив.
Також регулятор дозволив 10 банкам пошкоджувати готівкову гривню, яку вони не встигли вивезти зі своїх сейфів та кас на територіях, де йдуть бойові дії. Фактично цим правом скористались лише 3 банки. Їм відшкодовувались збитки від втрати готівки, якщо вони діяли за правилами.
«Відшкодування банку коштів за пошкоджені у такий спосіб готівки здійснюється у разі її передачі до регіонального підрозділу грошового обігу Національного банку разом із актом про пошкодження», — йдеться у роз’ясненні НБУ.
Водночас Нацбанк дозволив пошкоджувати лише гривню, але не іноземну валюту, оскільки не є її емітентом. Скільки загалом було пошкоджено нацвалюти за час війни — не уточнюється.
Відомо про випадки, коли росіяни вивозили з окупованих територій пошкоджену гривню, а потім завозили назад в Україну для дестабілізації ситуації у фінансовій сфері. В банків є чітке зобов’язання вилучати таку валюту в клієнтів та звертатись до правоохоронців.