Банківські компанії переглядають свою політику стягнення боргів. До судів почали звертатися рідше. Натомість борги продають колекторам
Експерти банківського ринку раніше заявляли про ймовірне зростання кількості судових позовів із боку банків. Проте такий прогноз не виправдався. Натомість банки мають намір продавати проблемні кредити колекторським компаніям. У 2022 році частка прострочених кредитів (NPL) у період одного кварталу збільшилася з 34% до 39%.
Українські банки взяли участь у 56,67 тис судових справ, що на 37% менше, ніж до початку війни з РФ. Про це свідчать дані Опендатаботу. При стягненні простроченої заборгованості з боржника банк не завжди позивається до нього. Залишається можливість продажу проблемного кредиту сторонній компанії.
І тут кредитор отримає близько 10% від суми боргу. У той час, як через суд банк може стягнути повну суму NPL. Проте статистика, наведена на платформі, свідчить про скорочення судової активності вітчизняних банків минулого року. Приватбанк та Ощадбанк урізали вдвічі подачу позовів порівняно з 2021-м. Найбільше падіння позовної роботи – у А-Банку, втричі.
“З огляду на зростання NPL, ми очікували збільшення позовів від банків до судів, проте цього не відбувається. Отже, банки готуються до продажу кредитних портфелів колекторам, що призводить до збільшення збитків та корупційних ризиків”, – вважає керівник Опендатабот Олексій Іванкін.